Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "деца" (Page 4)

Министерството за труд и социјална политика и оваа година ќе го реализира проектот за бесплатно летување на деца од социјално ранливите категории. „Годинава кон средината на јуни ќе заминат уште околу 2.000 деца. За тоа се обезбедени околу 8 милиони денари, а зимава на зимување ќе

Read More

Одлуката на Кина да им овозможи на сите венчани двојки да имаат две деца донесе пораст на побарувачката на третмани за плодност кај постарите жени, правејќи голем притисок врз клиниките и урнувајќи ја чувствителноста за ова прашање во минатото, па дури и срам за овој

Read More

Илајџа Вуд, еден од најпознатите холивудски звезди, кој се прослави со улогата на Хобитот Фродо од „Господарот на прстените“, тврди дека Холивуд е легло на педофили и дека и тој самиот можел да биде жртва доколку не го заштитела неговата мајка. За „Тајмс оф Лондон“ направил

Read More

Осум лица, меѓу кои и две деца, се повредени во сообраќајка што се случила вчеравечер во Куманово. Едното дете се здобило со фрактура на черепот поради што било пренесено во Ургентниот центар во Скопје. Сообраќајката се случила вчера, околу 20:40 часот во Куманово на крстосницата од

Read More

Активисти на “Комисијата за спас на Алепо” им предадоа на “Рускаја Весна” ново видео кое треба да го привлече вниманието на светската заедница кон чудовишниот геноцид против Сиријците, кој продолжува во градот Алепо. Во видеото се собрани потресни факти за злосторства против човештвото, имено напади

Read More

Самохрана мајка од Куманово бара помош за собирање на 100 илјади евра кои треба да помогнат во лекување на две од нејзните три деца бидејќи таа има месечни приходи од само 13 илјади денари. 7 годишниот Александар е во најтешка состојба бидејќи болеста е откриена

Read More

Во организација на Здружението за третман на лицата со аутизам, АДХД и Апсергеров синдром „Во мојот свет“, а под покровителство на сопругата на претседателот Ѓорге Иванов, Маја Иванова, денеска во Скопје ќе биде одбележан 2 Април - Меѓународниот ден на лицата со аутизам. Целта на настанот

Read More

Во основното училиште Гоце Делчев беше создадена креативна ВИВА работилница каде децата правеа честитки за 8-ми Март. Главната цел беше да се посочи дека добивањето на рачно изработени честитки со убави пораки може да биде многу повредно и позначајно и од некој скап подарок за

Read More

Скандал во Хрватска. Голем број негативни рекации предизвика во Хрватска обелоденување дека еден од основачите на здружението што се занимава со заштита на човекови права и заштита на деца од сексуално злоставување е осуден педофил. Експертите укажуваат дека тој случај покажува дека системот во Хрватска

Read More

Маж на околу шеесетгодишна возраст е пронајден мртов на излез од населбата Средорек, во Куманово, во стари урнатини спроти Спомен Костурница, јавуваат кумановските портали. Според неофицијални информации лицето го пронашле деца од населбата Средорек кои играле на местото. Човекот бил облечен во работнички алишта без обувки

Read More