Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "desert"

Освежителен, летен десерт за чија подготовка ќе ви требаат околу 30-тина минути. Одличен во комбинација со кафе или чај. Потребни состојки: * 1 готово лиснато тесто * 3 големи праски * 1 јајце * Шеќер во прав * 1 лажица лимонов сок Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Исечкајте ги

Read More

Малку време за подготовка за големо уживање. Овој рецепт ќе ви послужи за секоја прилика. Потребни состојки: * 250 гр. слатка павлака * 3 лажички капучино со вкус на карамел или лешник * 2 јајца * 3 лажици шеќер * Какао за гарнир * Кора од портокал или лимон за гарнир Начин на

Read More

Пристигнаа деновите со драстично високи температури. За таа цел, потребно е да внесувате многу течности и лесна храна која нема да ви го оптерети организмот. За оние кои уживаат во благото, овој сладолед е вистински погодок за справување со тропските горештини. Потребни состојки: * 2 банани * 1

Read More

Ако никогаш не сте имале можност да го пробате овој традиционален италијански десерт, ова е вистинскиот рецепт за вас и можност за лесна и брза подготовка кога ви е потребна блага закуска. Потребни состојки: * 500 мл. слатка павлака * 500 мл. млеко * 3 лажици желатин * 50 гр.

Read More

Отсега за овој вкусен и сладок десерт ќе имате една алтернатива повеќе во вашиот дијапазон на рецепти да го подготвите на малку необичен начин. Замислувате ли како би изгледале ресаните кога би биле сервирани во чаша? За 4 чаши од 2 dl потребно ви е: За подлога *6

Read More

Незаменлив рецепт во кој сите уживаат, и млади и стари. Знаете да земете по едно или две со кусурот кој ќе ви остане во продавница по пазарувањето, тоа е веќе традиција. Но, сте се запрашале ли некогаш како е да земете да подготвувате крем банани

Read More