Friday, Mar 24, 2023
HomePosts Tagged "демонстранти"

Секторот за внатрешна контрола во МВР денеска суспендираше шестмина полицајци инволвирани во насилните протести во Собранието. Како што објави НОВА, за петмина од нив е утврдено дека не интервенирале кога неколкумина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ја отвориле главната врата на Парламентот на демонстрантите и тие влегоа

Read More

Апелите за смирување на состојбите кои дојдоа и од меѓународната заедница и од политичките партии не допреа до демонстрантите од иницијативата „За заедничка Македонија“. На вечерашниот 71 протест, во првите редови на маршот можеше да се забележи голем транспарент на кој беа нацртани бесилки покарј

Read More

20-годишниот лидер на студентите, демонстрант почина во Венецуела откако беше застрелан во главата, што го зголеми бројот на жтртвите за еден месец, откако почнаа протестите против власта, на најмалку 37 лица. Канцеларијата на државниот обвинител, која ја бележи официјалната бројка на смртни случаи од почетокот

Read More

При судирите на демонстрантите и полицијата во Франција еден француски полицаец е сериозно изгорен а двајца други се ранети. Судирите настанаа на првомајскиот протест кога дел од демонстрантите фрлија молотови коктели кон полицијата која возврати со солзавец и шок бомби. Насилството во францускиот главен град

Read More

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец и ги спречи демонстрантите и приведе околу 70 луѓе. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани. Во исто време

Read More

Органите на редот во многу поголем број и со многу поефикасна акција се присутни на протестот пред куќата на грозоморниот убиец на куче во Скопје отколку пред гневната толпа која линчуваше новинари и пратеници во македонското Собрание. Обвинителството и МВР ја покажаа својата ефикасност и брзина

Read More

Официјалното изнајмување на велосипеди почнува од 1 април, ова беше одговорот од ЈП Градски Паркинг на нашето прашање дали и кога можеме да изнајмиме велосипед. Дел од поддржувачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија”, минатиот викенд наместо протест одржаа велосипедска тура. Ова немаше да биде

Read More

Просториите на телевијата „Интер“ во Киев денеска се блокирани бидејќи во зградата претходно демонстранти предизвикаа пожар, тврдејќи дека станува збор за проруска телевизија. Телевизијата соопшти дека неколку вработени се хоспитализирани поради вдишување чад, а едно лице скршило нога обидувајќи се да избега од пожарот, што бил

Read More

Силниот дожд не ги спречи учесниците во Шарената револуција да излезат на најавениот протест во Скопје, кој започна во 19 часот пред СЈО. Протестот се одржува под мотото „Правдата е Устав, СЈО е правда“, како што пишува на платното што пред себе го носат демонстрантите

Read More

Максимална казна за човекот кој намерно го прегази малиот Алмир Алиу и несреќниот случај да не се злоупотребува од страна на политичарите – порачаа демонстрантите на денешниот протест во Куманово, јавува Радио слободна Европа. Протестот започна денеска во 15 часот, а граѓаните се собраа за да

Read More