Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "дефиле"

Македонската олимписка делегација во која има шестмина спортисти ја предводеше младата пливачка Анастасија Богдановски, заедно со пливачот Марко Блажевски , џудистката Катерина Николоска, стрелачката Нина Балабан и атлетичарите Дрита Исљами и Ристе Пандев кои ќе ги бранат боите на Македонија во Рио. Спортистите беа придружувани од

Read More

Со традиционалното карневалско дефиле под маски денеска напладне официјално ќе почне Вевчанскиот карневал. Двете василичарски друштва Горна и Долна маала со зетот, невестата, двата ѓаволи, Глупавите Августи и останатите маски инспирирани од актуелните политички и секојдневни случувања во изминатата година ќе продефилираат низ вевчанските улици

Read More

Утре со почеток од 10 часот, со плоштад Пела како стартна дестинација ќе се одбележи Европската недела на мобилност со богата велосипедска парада низ улиците на главниот град. Велосипедската маршута изгледа вака: Порта Македонија – ул. Димитрие Чуповски – бул. Климент Охридски – бул. Партизански одреди,

Read More

Денеска во југоистокот на Македонија започнува големиот фестивал „Смоквијада“, во кој натпреварувачи од нашата земја и регионот ќе се натпреваруваат во подготовка на најубавото слатко од зрели смокви. Организаторите за оваа година најавија гости од Грција, Бугарија и Романија, како и богата културно - уметничка програма,

Read More