Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "Чаир"

Кандидатот на ДУИ, Висар Ганиу, и официјално, победи во општина Чаир, покажаа резултатите од повтореното гласање објавени на сајтот на Државната изборна комисија. Ганиу во вториот круг, и по денешното прегласување во избирачкото место 2901 во Чаир, освои 48,92 отсто од гласовите додека неговиот против кандидат

Read More

ДИК попладнево на седница треба да разгледа и усвои решение за повторување на гласањето во избирачкото место 2901 во општина Чаир, од вториот круг на локалните избори што се одржаа на 29 октомври. Членот на ДИК Субхи Јакупи претходно изјави дека Управниот суд донел одлука за

Read More

Навивачи на фудбалскиот тим Шкупи од Чаир најверојатно стојат зад летањето на дронот на кој е закачено знамето со карта на Голема Албанија. Денес дронот со Голема Албанија прелета и во Чаир каде се играше натпревар со Вардар во Првата македонска фудбалска лига, па се очекува

Read More

Тешко повредено е деветгодишно дете кое вчера во Чаир било удрено од патничко возило „форд фокус“. Според МВР, несреќата се случила на улицата „Лазо Трповски“, а со возилото, со скопски регистарски ознаки, управувал Ќ.Ф.(59) од Скопје. Детето има фрактура на двете коски од левата подлактица. Префрлено е во

Read More

Градоначалникот на општина Чаир и потпретседател во ДУИ, Изет Меџити, на социјалните мрежи објави дека повеќе нема да се кандидира за градоначалник на општината. Како што вели тој, дојде време да им се даде можност на помладите генерации на ДУИ. „По три мандати, односно дванаесет

Read More

Вчера во Скопје се регистрирани четири пожари предизвикани од земјотресот. По потресот во 15.10 часот, лифтови од згради направиле проблем во две скопски населби. Два пожара се случиле во населбата Аеродром и два во населбата Чаир. Пожарите биле предизвикани од запалени електромотори на лифтовите поради

Read More

Двајца разбојници вооружени со пиштоли го ограбиле маркетот на Кам во Чаир лоциран улицата Џон Кенеди. Тие биле маскирани и го одзеле дневниот промет од касите во маркетот додека внатре се уште имало и купувачи, но до поголем инцидент не дошло. Полицијата го истражува случајот

Read More

СВР Скопје поднесе кривична пријава против лицата И.Р. (19) и Р.Р. (53), двајцата од Скопје, поради основано сомнение дека извршиле кривично дело „насилство“. Од страна на Судија на претходна постапкана двајцата им е одредена мерка притвор во траење од по 30 дена. Како што соопшти МВР,

Read More

Две неексплодирани рачни бомби и една рачна граната пронашле работници што менувале ќерамиди на куќа во Скопје. Случајот бил пријавен во полициската станица Бит-пазар завчера напладне. Според сопственикот на куќата Н.С. (56) од село Лојане дента работници менувале ќерамиди на покривот од неговата куќа лоцирана

Read More

На вчерашниот натрпевар меѓу ФК Шкендија и Силекс дошло до инцидент меѓу тетовските навивачи „Балисти“ и домашните навивачи од Чаир организирани во групата „Шверцери“. Обезбедувањето и полициските службеници интервенирале при што дошло и до краток прекин на натпреварот. Подоцна на враќање бил каменуван и автобус на

Read More