Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "брод"

Инцидентот се случил за време на една редовна вежба за спасување, кога чамец за спасување, во кој се наоѓале петмината членови на посадата, се откачил и се урнал од 10 метри височина во море. Еден член на екипажот починал, а четворица други се повредени во

Read More

Седум години од трагедијата на Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животот го загубија 15 лица, туристи од соседна Бугарија. По повод годишнината од трагедијата делегации на Општина Охрид и на Здружението на граѓани „5 септември“ денеска во 13 часот е предвидено да

Read More

Американски воен брод на морнарицата бил принуден да испука три предупредувачки истрели од митролез кон ирански брз воен брод за напад кој вршел опасни маневри во нивна близина во Голфскиот залив. Акцијата ја оправда и Питер Кук, портпарол на Пентагон кој оцени дека ова биле последни

Read More

Морнарницата на САД потврдила дека нуклеарната подморница Луизијана ударила во морнарско помошно пловило за време на рутинска операција во Хуан де Фука, блиску до брегот на Државата Вашингтон. Судирот на двете пловила се случил во шест попладне, а нема повредени. Се уште се проценува штетата

Read More

Најмалку три лица загинаа, а четири други се повредени во судар меѓу глисер и туристички брод во близина на островот Егина кај Атина, соопшти грчката крајбрежна стража. Како што јави дописникот на МИА од Атина, на туристичкиот брод имало од 15 до 20 лица, кои се

Read More

Кај брегот Квебек биле организирани тури за следење на китовите, а една од нив доживеала навистина незаборавен момент. Еден од морските џинови излегол од водата на десетина метри пред бродот со потполно отворена уста. Дури на само неколку метри оддалеченост од бродот китот почнал да

Read More

Бидејќи не го носел задолжителниот појас за спасување за време на полициска патрола на море еден полицаец во Норвешка се казнил самиот себеси со парична казна. Полицаецот Арне Ставнес бил прикажан во норвешките весници на фотографија како стои во полициски брод за време на патрола

Read More

Една од најновите британски подморници од класата „астут“ со база на Гибралтар имала „помал судир“ со трговски брод, соопшти британската Кралска морнарица, истакнувајќи дека немало „апсолутно никакви оштетувања“ на нуклеарниот реактор на „ХМС Ембуш“. Инцидентот се случил вчера во 1:30 часот по локално време, додека „ХМС

Read More

Бродот амбуланта, кој функционираше во рамки на Единицата за безбедност на вода при општинската организација на Црвениот крст од Охрид и оваа година нема да може да придонесе за зголемување на безбедност на капачите и учесниците во водниот сообраќај на Охридското Езеро, бидејќи не се

Read More

Рибари успеале да снимат видео кое ретко може да се види, а тоа е долгата бркотница на ајкулата од видот „глава со чекан“ која неколку минути бркаше тарпон една од најголемите риби слична на сабјарка. Тарпонот при бегањето рипна и на нивниот брод. Што се

Read More