Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Британци"

Британците се изјаснија на анкета за карактеристиките кои најмалку им се допаѓаат кај себе. Речиси половина од испитаниците изјавиле дека не им се допаѓа стереотипната слика дека Британците се „пијаници“. По алкохолот, следи постојаното жалење, како и мрзата и лошите навики. Карактеристика која Британите најмногу

Read More

Германскиот вицеканцелар, Зигмар Габриел денеска изјави дека Германија треба да им даде државјанство на младите Британци кои што живеат во земјата затоа што референдумот за излегување од ЕУ бил изгласан благодарение на повозрасните гласачи во Англија и Велс. Резултатите од референдумот во Велика Британија предизвикаа поделби

Read More

Во Лондон денска се одржува протест против резултатите од референдумот одржан на 23 јуни, на кој се изгласа излегување од Европската унија. Според британските медиуми, повеќе илјади Британци маршираат низ Лондон во знак на протест - пренесува Макфакс. „Можеме да спречиме Брегзит така што ќе

Read More

Белгија, после одлуката на Британија да излезе од Европската Унија, прими стотини барања од Британци кои сакаат да добијат белгиско државјанство. Речиси 24.000 државјани на Британија живеат во Белгија, од кои една третина во Брисел. Многу од нив работат во институциите на ЕУ и Нато,

Read More

Скандалозниот републикански кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, денеска пристигна во Шкотска од каде порача дека е „извонредна работа” што народот на Велика Британија на референдумот гласал за излегување од Европската унија и ја „вратил својата земја”. „Guardian“ забележува дека е интересен тајмингот за посетата

Read More

Утре е денот кога Британците ќе се изјаснат за тоа дали државата ќе остане во ЕУ или островот повторно ќе стане самостоен. Лидерот на кампањата за Брегзит и доскорешен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон изјави дека утрешниот ден кога Британците излегуваат на референдум за да

Read More

Грчките власти денеска соопштија дека во близна на границата со Турција уапсиле двајца британски државјани со ирачко потекло, кои со себе носеле тешко оружје. Претставник на грчката полиција, за грчките медиуми изјави дека двајцата мажи, на возраст меѓу 20 и 30 години, биле уапсени синоќа

Read More