Saturday, Mar 25, 2023
HomePosts Tagged "Босна"

Српскиот весник „Блиц“ открива дека Халид Масуд, осомничениот за терористичкиот напад кој беше извршен во средата, бил во БиХ за време на војната во Босна и Херцеговина како припадник на злогласниот одред „Ел Муџахид“ Весникот додава дека тој како исламски „светски воин“ во Босна дошол на

Read More

Пензионираниот генерал и поранешен началник на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на Дејтонскиот договор и стапување во сила на Уставот на БиХ. „Никого не заплашуваме, но

Read More

Босанската полиција уапси 57-годишен државјанин на БиХ под сомневање дека финансирал терористичка дејност. По наредба на Обвинителството во селото Шепак во близина на Зворник уапсен бил Неџат Муиќ кој многу пати патувал во Сирија и се враќал во БиХ. Осомничен е дека организирал и испраќал

Read More

Глобалниот феномен на играта Pokemon Go во Босна и Херцеговина доби бизарна димензија, затоа што локалните играчи во потрага по виртуелните суштества буквално го ризикуваат нивниот живот, јавија локалните медиуми. Хуманитарната организација „Посавина без мини“ предупреди дека добива се повеќе известувања дека играчи на „Покемон Гоу“

Read More

Европската радиодифузна унија (ЕБУ), најголемата мрежа на јавни медиумски сервиси во светот предупреди дека Босна и Херцеговина, единствена во Европа, би можела да остане без јавен сервис. „Ја повикуваме Европската комисија и меѓународните институции да пронајдат веродостојно и долгорочно решение за финансирањето на Јавниот сервис во

Read More

Вчера 62-годишна жена починала од свински грип во босанскиот град Зеница. Ова е втор таков случај оваа седмица. По компликациите предизвикани со истиот вирус во вторникот на Клиничкиот центар во Сараево почина 32-годишна родилка, во деветтиот месец од бременоста, а нејзиното бебе едвај беше спасено. Од

Read More

Босанската Државна агенција за истрага и заштита (СИПА) денеска уапси три лица, кај кои беше пронајдено оружје и знаме на „Исламска држава”, јави Танјуг. Во три објекти беше извршен претрес со цел да се пронајдат и одземат предмети кои можат да послужат како доказ во

Read More

Во Североисточна Босна откриена масовна гробница. Судски вештаци соопштија дека во неа најверојатно има останки од жртви на масакрот во Сребреница во 1995 година. Гробницата е откриена благодарение на сателитски снимки во реонот во близина до селото Козлук. Според претставник на обвинителската служба на Босна, изгледа

Read More

По натпросечното топло време за месец Ноември на Балканот, во Хрватска, Србија, Словенија и Босна и Херцеговина викендот значително се намалија температурите и падна првиот снег. Температурите на воздухот во Хрватска се движеа од 2 до 7, а снег падна на Сљеме, во Горски Котар, како

Read More

Судот во Босна и Херцеговина ја донесе првата пресуда за противзаконско формирање и придружување кон странски воени формации, во овој случај за учество во терористичката организација Исламска држава (IS), пренесуваат босанските медиуми. Пред Одделението за организиран криминал, економски криминал и корупција на Судот на БиХ, првообвинетиот

Read More