Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Борисов"

Денеска стана кристално јасно дека старо-новиот премиер Зоран Заев крие нешто од јавноста за односите со Бугарија. Неговата вербална еквилибристика ни отвара нови недоумици и таа не може да се затскрие зад дневно-политичките пресметки со неговиот опозициски опонент од ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Зашто, Заев едноставно не

Read More

Стабилизација во Македонија и суштински дијалог за наоѓање заемно прифатливо решение за спорот за името се услов за целосна поддршка од Грција, Србија и од Бугарија за евроатлантските перспективи на Македонија. Ова е ставот околу кој се согласиле грчкиот премиер, Алексис Ципрас, неговиот бугарскиот колега,

Read More

Бугарскиот премиер Бојко Борисов со темни визии на Македонија, изразувајќи сомнеж дека предвремените избори закажани за петти јуни воопшто ќе се одржат. Тој изјави дека нашата земја ќе биде трајно дестабилизирана, по настаните кои се случуваат во последните неколку денови. Тој исто така оценил дека има информации

Read More

Бугарскиот премиер Бојко Борисов добил смртна закана, но истакнува дека не е загрижен поради тоа и дека тоа се случува поради неговата борба против корупција. На адресата на канцеларијата на владата пристигнало анонимно писмо со фотографија од Борисов, метак и заканувачка порака, пренесуваат бугарските медиуми.

Read More