Friday, Sep 24, 2021
HomePosts Tagged "борис дамовски"

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побарало од Кривичниот суд да им ја продолжи мерката притвор на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. „Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави во надлежниот Основен суд Скопје 1

Read More

Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на приведените кои Основното јавно обвинителство ги гони за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, а во врска со насилствата во Собранието на 27 април годинава. Од Судот посочиле дека решенијата за сите приведени се подготвуваат

Read More

Од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не чувствуваат одговорност за македонските знамиња кои се фрлаат во канти за оптадоци, веднаш откако ќе завршат протестите, иако такво нешто е казниво со Закон – пренесува ТВ21. Врз основа на член 19 од Законот за употреба на знамето, симболите

Read More

Институтот за македонска историја и македонски јазик сè уште молчат за Тиранската платформа, истакна Борис Дамовски – еден од организаторите на протестите „За заедничка Македонија“. „Имаме институции задолжени за зачувување на македонскиот јазик и историја, чии што членови истакнати и помалку истакнати се спонзорирани од странски

Read More

Од иницијатива „За заедничка Македонија“ која речиси еден месец ги предводи протестите против реализација на декларацијата на албанските партии денеска го повикаа народот повторно да излезе на улиците бидејќи наредните три дена ќе бидат решавачки. - Ве покануваме да бидете со нас на улиците, неколку пати

Read More

Еден од креаторите на „Еднооки“, Борис Дамовски, инспирацијата за својот хумор очигледно ја наоѓа во настаните кои можеа да имаат далеку посериозни последици. Имено, во последната епизода на сатиричната анимирана серија, претставен е нападот со јарбол од знаме врз новинарот на Телевизија 24, Христијан Баневски,

Read More