Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "бомби"

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отвора седум нови истраги против 17 лица осомничени за злоупотреба на службената должност измами и други кривични дела. Првиот случај е со кодно име „Странски служби“, рече обвинителката Фатиме Фетаи. Во него се осомничении две лица за злоупотреба на службена

Read More

Судењата за „Траекторија“ и за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 се политички монтирани случаи заради остварување политичка цел, изјави денеска доскорешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, откако во Основен суд Скопје 1 се одржаа кратки рочишта од двете судења, пишува

Read More

Повеќе од 1.000 прислушувани разговори ќе се користат како доказ на судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, одлучи Апелацискиот суд во Скопје. Одлуката на Апелацискиот суд слeди по вчерашната јавна седница во судот, на која се расправаше по жалбата на СЈО на решението на

Read More

Апелацискиот суд денеска на јавна седница донесе одлука дека прислушуваните материјали во предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство, можат да се користат како докази. „Тортура“ се однесува на случајот со апсењето на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во кој првообвинет е поранешниот директор на

Read More

Апелациискиот суд денеска треба да ја соопшти одлуката дали бомбите ќе бидат доказ за предметот на СЈО за изборни нерегуларности. На јавна седница вчера СЈО ја образложуваше жалбата зошто бомбите треба да бидат доказ во предметот „Титаник 2“. Станува збор за два разговори од кои од

Read More

„Бомбите“, осносно прислушуваните разговори за купувањето на луксузниот мерцедес од над половина милон евра, ќе бидат дел од доказниот материјал во судењето за случајот „Тенк“, одлучи Апелацискиот суд. Во Апелација вчера имаше јавна седница на која претседателката на судот Љиљана Ивановска Шопова и судиите Африм Фидани

Read More

Бомбите ќе може да се користат како доказ во постапката за случајот „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура Елизабета Канческа Милевска, одлучи скопска Апелација, јавува „Макфакс“. Судот ваквата одлука ја донел врз основа и на претходните две одлуки со кои Апелациониот суд одлучи дека

Read More

Основниот суд Скопје 1 не ги прифатил како доказ прислушуваните разговори уште во шест случаи на СЈО. Откако неодамна ги отфрли прислушуваните разговори како доказ во предметите „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“, судот деновиве донел одлука да ги отфрли „бомбите“ и од предметите „Титаник“, „Титаник 2“,

Read More

Без разлика како во конкретниот случај се создадени предметните аудиозаписи од телефонски разговори, тие се прибавени на законит начин и може да се користат во постапката врз основа на Законот за јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското

Read More

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Специјалното јавно обвинителство на решението на Основниот суд Скопје 1 за предметот поврзан со настаните во Општина Центар во јуни 2013 година и донесе одлука дека доказите прибавени од прислушуваните материјали можат да се употребат како доказ во

Read More