Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "Богдан Илиевски"

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побарало од Кривичниот суд да им ја продолжи мерката притвор на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. „Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави во надлежниот Основен суд Скопје 1

Read More

Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на приведените кои Основното јавно обвинителство ги гони за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, а во врска со насилствата во Собранието на 27 април годинава. Од Судот посочиле дека решенијата за сите приведени се подготвуваат

Read More

На денешниот нов протест на „За заедничка Македонија“ повторно беше истакнато дека Тиранската платформа е голема закана за унитарноста и дека претседателот Иванов мора да го послуша народот кој демонстрира секојдневно. - Да не попуштате под ниту еден притисок. Нема мандат за Тиранска платформа. Не смеете

Read More

Напаѓачите не ги познавам, бидејќи имаа качулки на главите, освен напаѓачот на пратеничката Радмила Шеќеринска, изјави за Макфакс, Богдан Илиевски, еден од организаторите на протестната иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој тврди дека луѓето од иницијативата што влегле во Собранието се мирољубиви и дека не сакале

Read More

Денеска се одржаа нови протести на иницијативата „За заедничка Македонија“ од каде најавија дека ќе демонстрираат до петок, а потоа ќе откриле важни пораки. - Законодавниот дом и денес не избра претседател на Собранието кој не се откажал од Тиранската платформа, тоа е нова победа. Браво

Read More

Собранието на Република Македонија се уште нема добиено свој претседател, а веќе на првите знаци на раздвижување на пратениците од протестите на „За заедничка Македонија“ стигна порака дека кој и да биде тој ќе мора да се откажел од како што ја нарекуваат „Платформата од Тирана“. -

Read More