Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "БЈБ"

Екс директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, вчера бил примен на Клиниката за кардиологија каде што лекарите констатирале инфаркт, јавува „МКД“. По извршена интервенција на негово барање Чавков ја напуштил клиниката по неколку часа, потврдија од скопската Клиника за кардиологија. Лекарите констатирале акутен

Read More

Нови фактури на кои се гледа како се хранеле функционерите од УБК и БЈБ во изминатите десет години денеска обелодени министерот Оливер Спасовски на денешниот брифинг, пренесува „Фактор“ Како што можеа да забележат новинарите од приложените сметки, во овие институции се трошело на разни “гоштевања“ и

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одлучил кои ќе бидат новите директори на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), но не ги кажува нивните имиња до седницата на влада на која треба да ги предложи, пишува „Мета“. Ова денеска

Read More

Новата Влада денеска треба да одржи седница на која, според најавите, на дневен ред ќе биде разрешувањето на актуелните директори на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Владимир Атанасовски и Митко Чавков. Ќе се расправа и за состојбите и

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, сè уште не донел одлука кого ќе предложи за нов директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, а кого за Бирото за јавна безбедност. - Сум размислувал и ќе размислувам за ова прашање и во наредните денови, а кога ќе донесам

Read More

Повлекувањето на директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и неговото барање за користење на годишниот одмор, спречува евентуално именување на нов директор на ова биро, јавува „Алсат-М“. Експертите велат дека додека Чавков е на годишен одмор, новата Влада нема да може да назначи

Read More

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на чело на оперативниот штаб го постави Горанчо Савовски кој е замена за Митко Чавков, досегашниот директор на Бирото за јавна безбедност и своевремено прв човек на МВР. Интересно е што професионалните патишта на Чавков и Савовски често се поклопувале. Кога

Read More

Митко Чавков ќе остане директор на Бирото за јавна безбедност бидејќи оваа функција ја одредува Владата на Република Македонија, па поради нејзиниот ограничен мандат не може веднаш да биде разрешен, ниту пак за тоа засега има политичка волја. Затоа предлог на министерот Нухиу е тој

Read More

Миграцискиот притисок мора да се спречи со оператива на службите за безбедност, министерства за внатрешни работи и полициите на земјите од поширокиот регион, оцени Горанче Савовски директорот на Бирото за јавна безбедност на состанокот на Салзбуршкиот Форум во Софија. На состанокот присуствува и претставници на МВР

Read More