Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "Битола"

Директорот на средното училиште „Таки Даскало“ од Битола, во текот на учебната 2015/2016 исплатил повеќе пари на превозник отколку што реално требало и затоа доби кривична пријава од СВР Битола за злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата В.Т.(52) од Битола, иако од благајникот му

Read More

По барање на обвинителството и со судски налог, а со асистенција на полицијата, социјални работници вчера влегоа во станот на улица Димче Лахчански во Битола каде мајка цели 13 години ги чувала двете ќерки во изолација, јави ТВ Тера. Овој пат влегувањето било со кршење на

Read More

12 издание на фестивалот за современи уметности АКТО, оваа година ќе се одржи на 1 и 2 септември во Битола, а во фокусот на настаните ќе биде иницијативата за ревитализирање на еден од најзначајните културни споменици во градот – Офицерскиот дом. Овој културен белег на градот

Read More

Обвинители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) влегле во Клиничката болница во Битола, за да приберат подетални информации за дел од тендерите распишани во изминатите години, потврди за „Мета“ директорот на болницата, Василе Најдовски. – Обвинители на СЈО дојдоа во билницата да приберат документација за дел од

Read More

Вчера во 17 часот и 50 минути, во атарот на село Велушина, битолско, позади манастирот “Свети Ѓорѓија“  било пронајдено починато непознато машко лице на возраст од околу 60 години. Од страна на екипа од Итна медицинска помош била констатирана смрт без траги на насилство, односно дека

Read More

38 годишен маж кој лечел луѓе со биоенергија вчера бил пронајден обесен во својата гаража во склоп на неговиот дом на ул. Кленовец. Сеуште не се познати деталите и причините за овој чин. Се очекуваат информации од битолската полиција која во моментов спорведува истрага на местото. Биоенергетичарот од

Read More

Утринава во Битола се случила тешка сообраќајна несреќа кога возило Фолксвагед пасат удри во дрво, информираа од Основното јавно обвинителство. Од силината на ударот на лице место животот го загуби совозачот, 44 годишна сопруга на возачот на автомобилот. Возачот, 49 годишен жител на Крани, преспанско со

Read More

Шах, пинг понг, музика и многу цртежи можеа вчера да се забележат на плоштадот „Гоце Делчев" во Битола. Битолчани за првпат го одбележаа светскиот настан ПАРК(инг) ден, со кој побараа поголем јавен простор што ќе им припаѓа на сите и каде секој ќе може да

Read More

На паркингот во кругот на хотелот „Епинал“ во Битола, покрај паркиран автомобил „хонда“, синоќа во 20.15 часот пронајден В.Б.К. (1939) од Грција без знаци на живот. МВР информира дека увид на лице место извршила екипа од СВР-Битола. По наредба на ЈО, над телото на починатиот ќе се

Read More

„Герилци“ од битолското движење „Протестирам“ со транспаренти ги дочекаа претседателот Иванов и министерката Канческа-Милевска на отварањето на филмскиот фестивал Браќа Манаки. Тие им порачаа на политичарите да ги симнат маските. Тие скандираа по претседателот но, обезбедувањето ги спречи да му се доближат. Фестивалот сепак, пројде во

Read More