Wednesday, Mar 22, 2023
HomePosts Tagged "БИХ"

Политичките односи меѓу Република Македонија и Босна и Херцеговина (БИХ) се одлични, но недостига поинтензивна економска соработка, на која мора да се работи во следниот период. Ова е задничката оценка на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, и на претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина,

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов денеска и утре ќе биде домаќин на претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина Младен Иваниќ, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Денеска, како што соопштија од кабинетот на македонскиот претседател, ќе биде одржана тет-а-тет средба на Иванов и

Read More

Железници на Федерација на БиХ ќе дадат на користење дел од Синиот воз на Тито на националниот парк Уна за унапредуавње на туристичката понуда на најмладиот парк на природата во тој дел од Европа. Железници ветија дека на Националниот парк Уна ќе му дадат дел

Read More

Повеќе од двесте експерти и јавни личности од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора потпишаа „Декларација за заеднички јазик“, која е резултат на серија конференции на проектот „Јазици и национализам“ – пренесува хрватски Дневник.хр. Точната содржина на Декларацијата ќе биде претставена утре во Сараево

Read More

Советот на Европа ја прифати апликацијата за членство на Босна и Херцеговина по што ќе следува пополнување на прашалник за правната и политичката регулатива која треба да биде усогласена со европските директиви. Одлуката беше донесена на седницата на Советот за општи работи на Европската унија со

Read More

Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина си обезбедија пристап до гас од Азербејџан. Тоа ќе се случи преку врска помеѓу Трансадриатскиот гасовод (TAP) со Јонско-јадранскиот гасовод (IAP). Меморандум за соработка за реализација на IAP беше потпишан во крајот на минатата недела во Хрватска, објави сајтот

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов е добитник на наградата „Иса бег Исаковиќ“ која доаѓа во исто време кога Собранието се подготвува за процедурата на негов импичмент и можна одговорност за селективната примена на аболицијата која создаде голем број конфликти во општетството и се уште е горливо прашање. Комитетот

Read More

Српскиот националист Воислав Шешељ е прогласен за персона нон-грата во Косово и му е забрането влегувањето во земјата. Оваа одлука следува само неколку дена откако тој беше ослободен од обвинувањата за воени злосторства. Хрватска и Босна и Херцеговина беа вчудоневидени од ослободителната пресуда што ја

Read More

Балканските држави во изминативе 12 часа осамнаа оковани од снег, кој поради силниот ветер формира наноси, на приморските области паѓаше дожд, а сите главни сообраќајници се проодни, иако сообраќајот се одвива успорено. Надлежните власти им советуваат на возачите во Србија да не тргнуваат на пат без

Read More

Двајца војници на Босна и Херцеговина се убиени во Рајловац, Сараево, а еден војник е повреден во престрелка која ја отворил вооружен напаѓач - пишува кликс.ба Овој случај бил пријавен во полиција, во 19:35 Часот. Пукањето се случило на улицата Сафет Зајко број 240 во кладилница

Read More