Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "безбедност"

Претседателот на САД, Доналд Трамп потпиша указ за зајакнување на кибер безбедноста на федералната Влада и заштита на критичната инфраструктура на државата од кибер напади. Трамп сличен документ за зајакнати мерки за кибер безбедност потпиша во јануари, уште првите денови откако стапи на должност, но го

Read More

НАТО изрази “загриженост за неодамнешното влошување на безбедносните околности” во Западниот Балкан, јасно ставајќи до знаење дека “силно ги охрабрува лидерите во регионот да бидат во висина на своите обврски и да продолжат по патот на дијалог и помирување”. Ова е официјална оценка на претставник на

Read More

Терористичките напади во западниот свет се зголемиле за 174% во 2016 година.  Ова го покажува студијата на меѓународната осигурителна компанија „Aon". Во западните земји бројот на нападите, прогласени за тероризам, се зголемил од 35 во 2015 година на 96 минатата година. Бројот на нападите во целиот

Read More

Велосипедизмот претставува добра пракса, здав живот, здрави животни навики и чиста и здрава животна околина. Зимата и леденото време се во заминување па низ улиците на главниот град и останатите места во Република Македонија од ден на ден можат да се забележат се повеќе велосипедисти кои

Read More

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел не се согласува со плановите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бара зголемување на воените трошоци во земјите членки на НАТО и партнери на САД. Според шефот на германската дипломатија Габриел, кој од завчера е на челното место на

Read More

Министерството за внатрешни работи има капацитети и е максимално посветено во одржувањето на јавниот ред и мир и безбедноста и сигурноста на граѓаните. Ова, осврнувајќи се на актуелната ситуација во земјава, денеска го истакнал министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на средбата со претставниците на

Read More

На интернет молневито се рашири сликата со зелена вода на Олимпискиот базен во Рио каде се одржуваат главните пливачки натпревари. На шега некои тврдеа дека пливачите уринирале во базенот по што се активирала водата, но организаторот на турнирот соопшти дека во базенот имало алги, па

Read More

Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ, упати обвинувања до Агенцијата за храна и ветеринарство за негрижа за безбедноста на храната. „Огромниот скандал што го откривме, за катастрофалната негрижа за безбедноста на храната во Македонија е потврден од самата Агенција за храна и ветеринарство во

Read More

На само еден месец до почетокот на Летната олимпијада во Рио се поставува сериозно прашање за безбедноста на илјадниците туристи бидејќи на аеродромот е поставена предупредувачка порака од домаќините. Таа гласи: Полицајците и пожарникарите во Рио Де Жанеиро не се платени и затоа не може

Read More