Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "Беса"

Пратениците на Беса нема да учествуваат на амандманската расправа за Законот за употреба на јазиците бидејќи за нив она што се случува во Собранието е „политички театар“. – Нема да учествуваме во работата на Комисијата бидејќи сметаме дека ќе продолжи театарот и ние немаме намера да

Read More

Лидерот на Алијансата за Албанците нема да се повлече од претседателското место во партијата, иако загуби на изборите за градоначалник на Струга, јавува „Алмакос“. Села е убеден дека ако СДСМ и ДУИ се тркаат заедно на евентуални предвремени парламентарни избори, сигурно ќе доживеат пораз, особено

Read More

Лидерот на БЕСА, Билал Касами вечерва побара предвремени парламентарни избори истакнувајќи дека неговата партија има двојно повеќе гласови во споредба со ДУИ. – Во Македонија згасна една партија на Албанците и сега ДУИ слободно може да се смета за разгранок на СДСМ. Оваа партија вечерва згасна

Read More

Билал Касами, претседателот на движењето Беса изјваи дека тие имаат голема поддршка од албанската дијаспора и од бизнисмени кои работат во Република Македонија. На косовската телевизија Дукаѓини на дебантата емисија „Дебат Д Плус“ Касами изјави дека не се вистинити тврдењата дека тие се финансирани од други

Read More

Движењето БЕСА на локалните избори оди без договор со ниту една друга партија на ниво на целата територија, додека во неколку општини имаме соработка со некои албански партии, велат од партијата на Билал Касами за Плусинфо. Наспроти ваквиот став на БЕСА, ДУИ денеска излезе со тврдење

Read More

Движењето Беса денеска побара од Владата да ги обелодени „монтираните судски случаи ‘Сопот’ и ‘Монструм’“ или во спротивност „ќе се соочи со силна граѓанска реакција“. „Инсистираме што побргу да се обелоденат познатите случаи како „Сопот“, „Монструм“ како и многу други, и вистинските виновници да се изнесат

Read More

Движењето Беса денеска ги обвини владините партнери за политизација на научно-образовните институции, повикувајќи се на одлуката Институтот за духовно и културно наследство да го води кадар на Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА). Од Беса прашуваат ако на ваков начин се делат научно-образовните институции, на кој

Read More

БЕСА и Билал Касами повторно ќе ја бојкотира денешната средба на партиите потписнички на Албанската платформа, иако состанокот ќе се одржи во Собранието, нешто што беше клучно барање на БЕСА минатиот пат, пишува Фокус. Лидерот на НДП, Весел Мемеди, вчера како ротационен домаќин на средбата за

Read More

Фадил Зендели од Движењето БЕСА на прес-конференција кажа дека пратениците од неговата партија ќе гласаат позитивно за разрешување на Марко Зврлевски. Според него, Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство. „Тоа што иритира е образложението на Владата. Според заменик-министерот за правда, причини се

Read More

Движењето БЕСА од претседателот на Собранието, Талат Џафери, побарале да имаат член да имаат во ДИК. Ова барање го доставиле на 3-ти јули, а Џафери се прогласил за ненадлежен, јавува „А1он“. – Како второрангирана опозициска партија, бараме да имаме еден член во ДИК. Првата опозициска партија

Read More