Friday, Sep 24, 2021
HomePosts Tagged "Белград"

Вчера вечерта пред предниот дел на храмот Свети Сава во Белград дошло до големо тепање помеѓу навивачите на Црвена Звезда и Партизан, пренесува РТС. Две лица се повредени во тепачката, тие беа однесени со брзата помош во Ургентниот центар. Сето тоа се случило по натпреварот меѓу Партизан

Read More

Јосип Броз Тито беше прв претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, и овој ден некогаш се славеше како ден на младоста и негов роденден, иако Тито беше официјално роден на 7 мај. Централниот настан секогаш се организираше на поранешниот стадион ЈНА во Белград, каде што пионерите,

Read More

Илјадници луѓе во Белград, Нови Сад и Ниш, незадоволни од победата на Александар Вучиќ на претседателските избори и општата состојба во земјата, маршираа низ градските улици и учествуваа во протестот наречен „Против диктатурата“, а избраниот претседател им порачал дека е подготвен да разговара, „но дека

Read More

Неколку стотици Срби, претежно млади лица без партиски симболи, се собраа вечерва пред зградата на српскиот Парламент со цел да изразат незадоволство од резултатите од вчерашните претседателски избори во земјата, на кои, според прелиминарните резултати, српскиот премиер Александар Вучиќ извојува убедлива победа. Протестите времено го

Read More

Косовскиот претседател Хашим Тачи тврди дека во понеделник Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“. Тачи повтори дека создавањето ан Војска на Косово е „пат од кој нема

Read More

Наскоро во Белград ќе биде одржан состанок за поделбата на имотот на поранешна СФРЈ на која претставниците на државите од поранешна Југославија ќе разговараат за поделбата на 51 имот, вреден повеќе од 110 милиони долари, најавил генералниот секретар на српското МНР, Вељко Одаловиќ, пренесува РТС.

Read More

Денес во Белград се одржа Парадата на гордоста, која мина без никакви инциденти. Неколку стотици учесници на Парадата, која оваа година се одржа под мотото „Љубовта го менува светот“, носеа знамиња во боите на виножитото, балони и транспаренти со апели за мир, љубов и толеранција. Старот

Read More

Делегациите на Белград и Приштина се договорија за продолжување на статусот на неутрални регистарски таблички на уште пет години. Претходниот договор за привремени неутрални таблички е постигнат во 2011 година, а престанува да важи од 1 ноември оваа година. Делегацијата на Белград соопшти дека е задоволна од

Read More

Оперативците на српската Безбедносна информативна агенција (БИА) во Белград уапсија хрватски разузнавач. Уапсениот е агент кој имал државјанство и на Србија и на Хрватска, а работел за хрватската разузнавачка служба. Акцијата е спроведена во соработка со Високото јавно обвинителство во Белград. [caption id="attachment_62144" align="alignnone" width="800"] Безбедносна

Read More

Српскиот претседател, Томислав Николиќ и премиерот на Србија, Александар Вучиќ по средбата со лидерите на РС во Белград, соопштија дека нема да го поддржат спорниот референдум, но и дека нема да интервенираат во обид да го спречат. На состанокот присуствуваа и претседателот и премиерот на РС,

Read More