Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "бегство"

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, синоќа се уапсени во Солун. Грчката полицијата постапила по меѓународната потерница која е распишана од македонските власти и по лоцирањето, ги привела. Од МВР сè уште не ја потврдуваат официјално оваа информација и рекоа

Read More

Сашо Мијалков е првиот следен политичар,функционер поврзан со случаите на СЈО, кој ќе избега од Македонија. Така, се изјасниле мнозинството од анкетираните граѓан(к)и на онлајн анкетата на ЦИВИЛ. Анкетираните сметаат дека по Мијалков, куферите ќе ги пакуваат по ред: Миле Јанакиевски, Мартин Протуѓер и Гордана Јанкуловска,

Read More

Европските полициски сили во рамки на новата летна кампања им испратиле „духовити“ разгледници на најбараните европски криминалци во бегство, со желба тие да се вратат што побргу. „Драг Артур, белгискиот помфрит е најдобар и знаеме дека ти недостига. Врати се да уживаш во него – имаме

Read More

Бегството на Горан Грујовски и на Никола Бошковски не е неуспех на македонската полиција, тоа покажува колку е труло македонското судство, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, додавајќи дека одговорноста за бегањето на поранешниот директор на петтата управа и на неговиот соработник треба да

Read More

Смисленото бегство на Горан Грујовски и на Никола Бошковски, обвинети за тешки кривични дела, е доказ за нивниот страв од соочување со правдата и ги потврдува основаните сомневања за нивната вмешаност во делата за кои се товарат, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. – Со

Read More

СЈО година ипол објавува дека ќе добиеме обвиненија. Ако сакав да избегам, можев да избегам, знаев дека или на 28 или на 29 или на 30 јуни СЈО ќе одржи прес и ќе ги поднесе овие обвиненија без никакви докази, рече лидерот на опозицијата, Никола

Read More

Еден од напаѓачите на пратеникот на СДСМ од Куманово, Максим Димитриевски, кој се жалеше пред камерите на порталот „Курир“ за наводно извлечен подебел крај од напад од страна на Димитриевски, веднаш оздравел и ден по настанот бил кум на свадбена веселба, пишува „А1он“. Веднаш по ова

Read More

Повеќе од недела дена бизнисменот Сеад Кочан не им е достапен на органите на прогонот, па доколку тој самиот не се пријави пред македонските власти ќе биде гонет со меѓународна потерница иако неговиот адвокат тврди дека тој е во странство на службен пат. Денеска Апелација во

Read More

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека одлуката на Англија да излезе од Европската унија не ја менува нејзината позиција во НАТО. „Нема да се смени позицијата на Велика Британија во НАТО. Велика Британија ќе продолжи да биде силен сојузник на НАТО и ќе

Read More

Вчера околу 19:30 часот во село Ржаничино,скопско, полициски службеници забележале два џипа без регистарски таблички како носеле околу пет метри кубни огревно дрво и биле растоварени во дворот од  непознати лица. Откако ги забележале полициските службеници лицата се дале во бегство. Две непознати лица успеале да

Read More