Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "базен"

Замислете да пливате во базен кој се наоѓа на четириесеттиот кат од зградата. Звучи фантастично, особено ако се плашите од височини. Базен со стаклен под на висококатница во Хјустон е сигурно многу добар и храбар потег на агенции за недвижности и архитектонски експерти, пишува “Mashable“. Видео на

Read More

На интернет молневито се рашири сликата со зелена вода на Олимпискиот базен во Рио каде се одржуваат главните пливачки натпревари. На шега некои тврдеа дека пливачите уринирале во базенот по што се активирала водата, но организаторот на турнирот соопшти дека во базенот имало алги, па

Read More

Во месечниот извештај за јуни, Хелсиншкиот комитет за човекови права укажува дека Комисијата за заштита од дискриминација на 10.06.2016 донела мислење со кое утврдува дискриминација врз основа на родов идентитет: „Се работи за случај кога на едно трансродово лице му бил забранет влез во објект

Read More

На границата на малата италијанска општина Монтегрото Терме, само на 45 километри западно од Венеција, се наоѓа базен со неверојатна длабочина од 40 метри. Радоста на нуркачите, наречен Y-40, во моментов го држи светскиот рекорд на Гинис за најдлабок базен полн со термална вода. На средината

Read More

Општина Куманово најави почеток на изградбата на отворениот базен кој ќе биде дел од комплексот на затворениот базен каде градежните активности се при крај и планирано е да биде пуштен во употреба во текот на јуни. Предвидено е покрај базените да има повеќе модерни капацитети

Read More

Тело на 39-годишен жител на Куманово е пронајдено вчера во базенот на бањата Стрновац – Општина Старо Нагоричане, соопшти полицијата. Телото на непознатото машко лице се наоѓало на скалите за влез во базенот, свртено со лице во водата. При првичниот преглед, лекарот утврдил дека на

Read More

Нови жители на Скопската Зоолошка градина пристигнуваат за еден месец. Од Загреб доаѓа двојка морски лавови, а нивното живеалиште е скоро готово - објави Вечер. Нивното ново живеалиште ќе се протега на околу 200 квадратни метри, со базен од 350 кубни метри со партер од каде

Read More

Олимпискиот базен во Скопје по долги години е реновиран, но има и нова цена. Базенот доби нови градеробери и туш кабини. Реновирана е и летната тераса, а со платен билет следува и лежалка. Новата цена изнесува 250 денари.

Read More

Ако некогаш патот ве одведе во јужноамериканската престолнина Чиле, сетете се на ова место. На околу стотина километри западно од главниот град Сантијаго, во приватниот резорт во Алгаробо, се наоѓа најдолгиот и воопшто најголемиот базен во светот, фамозниот Сан Алфонсо дел Мар. Колкава е неголама големина?

Read More