Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "Baskerfest"

Од 12-17 јуни на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје, ќе се одржи 13-тото издание на фестивалот со улични изведувачи „Баскерфест“ 2018. Над 30 улични артисти од разни краеви на светот во театарот под отворено небо шест дена ќе ги забавуваат и анимираат жителите на Скопје. Оваа

Read More

На градскиот плоштад „Македонија“ се поставени три бини каде што учесниците на „Баскерфест“ ќе ве воодушевуваат со своите преформанси, фестивалот започна на 16 јуни а ќе трае цели десет дена. Програмата на фестивалот се состои од атракции под отворено небо, улична уметност, музика во живо,

Read More

Градскиот плоштад  „Македонија“ во Скопје, во наредните 10 дена традиционално ќе се претвори во театар под отворено небо, а сите посетители ќе имаат можност секојдневно да уживаат во возбудливи точки. Со над 50-тина баскер изведувачи од светот, акробати, жонглери, танчери, магионичари, кловнови и музичари ќе се

Read More

12-ти пат, традиционално во Скопје, но и во другите градови низ Македонија ќе се одржи „Баскерфест“, фестивалот кој под отворено небо нуди бесплатна забава за сите возрасти. Локацијата е плоштад „Македонија“, а свои точки секојдневно ќе имаат атрактивни баскер изведувачи од целиот свет. Во Скопје фестивалот

Read More

Уличниот фестивал „Баскерфест“ по трет пат ќе се одржи во Охрид.Почнувајќи од 1-ви па се до 3-ти јули, Охрид ќе пулсира во духот на уличната уметност. Артистите на „Баскерфест“ на три локации во охридската чаршија на охриѓани и туристите ќе им ја доловат магијата на

Read More

Од вечерва, Баскерфест се сли во Карпош. Општина Карпош ќе биде дводневен домаќин на фестивалот на улични забавувачи. Магионичари, жонглери и акробати, од целиот свет вечерва ќе ги забавуваат минувачите пред трговскиот центар Сити Мол, а утре вечер во Лептокарија. Програмата на фестивалот започнува од

Read More

Меѓународниот уличен фестивал „Баскерфест“ по единаесетти пат традиционално ќе се одржи во Скопје. Фестивалот ќе започне од 10-ти јуни и ќе трае 10 дена. На фестивалот се очекува учество од над 100 учесници од повеќе земји, како и многу музички точки и забава за најмладите. Фестивалот

Read More

Вчеравечер на плоштадот „ВМРО“ како и на дел од главната улица „Свети Јоаким Осоговски“ настапија околу 30 акробати од разни земји во светот по повод реномираниот Баскерфест. Граѓаните на Крива Паланка по трети пат уживаа во акробациите на разни жонглери, магионичари и музичари. Градоначалникот на овој

Read More

Запознајте ги Blended Brew бенд, една од најголемите атракции на годинешниов Баскер Фест. Прочитајте за нивната сторија како се најдоа во Македонија, нивните амбиции и планови. П: За почеток ме интересира, како настана името на бендот? - Името Blended Brew ги представува различните типови на музика кои ги

Read More