Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "барање"

Кривичниот суд доставил барање со Собранието за одземање на имунитет на шест пратеници кои Основното јавно обвинителство поради насилствата во Собранието од 27 април годинава ги товари за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста. Барањата се пристигнати до Собранието, но се чека претседателот на Парламентот

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, соопшти дека засега нема добиено барање за одземање имунитет на пратеници кои денеска беа уапсени поради насилствата во Собранието од 27 април. Тој рече дека ако добие такво барање, ќе го препрати до надлежната собраниска комисија. – Доколку до мене биде

Read More

Опозициската ВМРО- ДПМНЕ го обвини новото парламентарно мнозинство за блокирање на работата на Собранието. Во соопштението кое го испрати партијата се наведува дека повеќе од 15 дена барале од мнозинството да свика седница и да ги распиште локалните избори. „Дали свесно се одеше на провокација и

Read More

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, денеска преку Архивата на Парламентот испратил барање до генералниот секретар на Собранието да му се овозможат услови да почне да ја врши својата функција претседател на Собранието, јавува „Плус инфо“. Џафери денеска работи од својата пратеничка канцеларија и очекува поранешиот

Read More

Македонската медиумска асоцијација не ја прифаќа новата методологија на Агенцијата за медиуми и правно ќе ја оспори доколку таа не биде повлечена. Во известувањето на асоцијацијата на петте приватни национални телевизии, потпишано од директорите на Сител, Канал 5, Телма, Алфа и Алсат М се вели

Read More

Швајцарија официјално го извести Брисел дека ја повлекува својата апликација за членство во Европската унија, поднесена во 1992 година, пренесе ТАСС. Министерот за надворешни работи на земјата, Дидие Буркхалтер прецизира дека барањето за членство е неважечки резултат на референдум во истата година. Одлуката за повлекување ја

Read More

Кривичниот совет одлучи дека не е потребна мерка претпазливост за осомничените во предметот „Тортура“, односно за припадниците на полициската единица „Алфи“ која го апсеше лидерот на ОМ, Љубе Бошкоски. „Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 - Скопје, постапувајќи по жалби на Обвинителството за гонење кривични

Read More

Заменик претседателот на судот Ивица Стефановски го одби барањето на СЈО, да ја изземе судијката Александра Поп- Стефанија кое стравуваше дека судијката ќе носи партиски мотивирани одлуки. СЈО бараше Поп Стефанија да биде сменета во случајот само со екс минситерката за внатрешни бидејќи сопрузите и на

Read More

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. - Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела. Самитот во вторник е соодветен момент за тоа, посочи

Read More

Уште само два дена остануваат за поднесување на барање во Агенцијата за катастар на недвижности за трансформација на корисничкото право на градежното неизградено земјиште во право на сопственост по сила на закон. Од Катастар ги повикаа сите граѓани кои се корисници на градежно неизградено земјиште кои

Read More