Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "автобус"

Најмалку 12 лица загинаа, а уште осум се повредени при судир меѓу автобус и цистерна со гориво, во југозападниот дел на Макесико, јави Reuters. Спасувачките екипи ги извлекуваат телата на настраданите, така што бројот на загинати би можел да биде поголем. Полицијата појасни дека автобусот патувал крај

Read More

Патнички автобус кој се враќал од сервис синоќа се запалил во близина на патарината Скопје - Тетово. Нема жртви и повредени, но причинета е позначителна материјална штета. Возачот на автобусот безбедно излегол од автобусот. Командирот на Противпожарната бригада на Град Скопје Ѕвонко Томески за МИА изјави дека

Read More

Автобус со патници гореше на патот Скопје - Тетово, пишува Телграф.мк. Од фотографијата, може да се забележи дека на местото на настанот се присутни и пожарникарски и полициски екипи, а по сè изгледа гасењето на пожарот што го зафатил автобусот и натаму трае. Нема инфомации

Read More

Mинибус што превезувал ученици во југозападниот дел на Романија излетал од патот, при што најмалку девет деца се повредени, јавуваат романските медиуми. Повредените деца биле пренесени во болница и сè уште нема информации за нивната здравствена состојба. Во моментот на несреќата во минибусот се наоѓале 18

Read More

Автобус кој пренесувал туристи од Македонија бил удрен од камион на автопатот Едрене-Кешан во близина на градот Текирдаг. Во несреќата еден македонски државјанин го загуби животот, а уште 38 се повредени од кои петмина потешко. Судирот бил премногу силен и камионот стотина метри го влечел автобусот

Read More

Најмалку 36 лица загинаа во директен судар на автобус и цистерна авганистанската јужна провинција Забул, пренесе ТАСС. Портпаролот на гувернерот на провинцијата изјави дека загинале 36 лица, вклучувајќи и жени и деца, а повеќе од 25 се повредени, од кои некои се здобиле со тешки

Read More

Булеварот „Гоце Делчев“ е еден од најголемите предизвици за сообраќај во изминатиот период бидејќи интезивно се вршат градежните работи за изградба на надземниот плоштад „Скендербег“. Токму затоа сериозна штета претрпе еден патнички автобус од Тетово кој ја закачи поставената конструкција која ги одвојува двете сообраќајни лени,

Read More

Жена попладнево со нож нападна и рани три лица во автобус во општината Укл на белгиската престолнина, потоа полицијата ја совладала, објави бирото на државниот обвинител на Брисел. Јавниот телевизиски сервис RTBF се повикува на неименувани извори кои велат дека полицијата не верува оти станува збор

Read More

Кинескиот автобус наречен „Transit Elevated Bus“ (TEB) помина успешно на своето прво-тест возење во градот Цинхуандао. Иако при тестирањето не беа симулирани реални состојби во сообраќајот и автобусот возеше многу бавно на демо патека долга само 300 метри, инженерите велат дека ова е доказ дека овој автобус функционира,

Read More

Службен автобус кој превезувал новинари кои известуваат од Олимписките игри во Рио бил нападнат со огнено оружје. Автобусот се враќал од кошаркарската сала во олимпискиот парк кога бил погоден со два куршуми. Стаклата испукале, а две особи се здобиле со полесни повреди. - Можевме да го

Read More