Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "аукција"

Управата за јавни приходи на 12 мај ќе одржи јавна аукција и комерцијална продажба на предмети запленети од даночни обврзници. Се нудат автомобили со почетни цени од 1.000 евра нагоре, цистерни со почетни цени од 13,000 евра па нагре, како и виљушкари за 4.000 евра.

Read More

Мотоциклот користен за снимање на двата филма на Кристофер Нолан за Бетмен е еден од понудените предмети на интернет аукцијата за филмски меморабили. Продажбата беше организирана од страна на лондонската куќа „Prop Store“, а понуди ќе се примаат во наредните 22 дена. Мотоциклот со кој

Read More

Аудио запис со првичната верзија на песната „It’s for you“ на Пол Макартни и Џон Ленон, која била напишана од Битлси за пејачката Сила Блек, е продадена на аукција за 23.800 долари. Демо снимката која трае помалку од две минути му е предадена на лондонскиот театар

Read More

Инструкциите кои американскиот астронаут Џон Глен ги користел за време на историскиот лет на капсулата „Меркјури“ во вселената во 1962 година, е продаден на аукција за 67.000 долари. Акционерската фирма „Нејт Д. Сандерс“ објави дека инструкциите кои ги користел Глен кој стана првиот Американец во

Read More

Аукциската куќа „Стоби“ денес најави дека ќе понуди повеќе од 200 уметнички дела од колекцијата на починатиот музичар Дејвид Боуви, вклучувајќи ги делата на британскиот уметник Дејмијен Херст и американскиот сликар Жан-Мишел Баскијато. Боуви, кој почина во јануари, беше страствен колекционер и учествуваше во работата

Read More

Најскапото грозје се одгледува во Јапонија во Ишикава и е презентирано на пазарот за прв пат. „Рубин Римјанин“ е нова и особено ретка сорта грозје, која е продадена за феноменални 11.000 долари на аукција во Јапонија. Го купи Такамаро Кониши, кој е сопственик на супермаркети. Тој

Read More

Продажбата на најголемиот дијамант во светот откриен во последните 100 години „Lesedi la Rona“, кој е голем како тениска топка и чија вредност на аукцијата во Лондон изнесувала вртоглави 63 милиони евра, се завршила без успех. Дијамантот од 1.109 карати е пронајден 2015 година во

Read More

Кошула на која има крвави траги од Џон Ленон беше продадена на аукција за сума од 31 000 фунти (40 819 долари), пренесуваат светските медиуми. Кошулата му припаѓала на Џеј Хастингс кој во моментот на убиството на славниот Битлс, на 8 декември 1980 година, во њујоршката

Read More

Во Калифорнија на аукција беше продадена познатата жолта гитара на која свиреше неодамна починатиот американски музичар Принц. Продажната цена на оваа гитара изнесуваше 137.500 долари. Организаторите во описот на овој инструмент на кој некогаш свиреше славниот уметник Принц напишаа дека ова била неговата омилена гитара.

Read More

Обожавател на Дејвид Боуви кој во саботата ќе купи прамен од косата на легендарниот британски музичар, ќе мора да издвои голема сума на пари. Праменот кој ќе се најде на аукција, е проценет на сума од нешто повеќе од 4.000 долари. Аукциската куќа „Херитиџ окшенс“

Read More