Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "Арбен Таравари"

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, со службен допис се обратил до командирот на полициска станица Гостивар, Гази Абдурахмани, барајќи тој и полицајците да бидат потолерантни и покоректни кон иселениците што се вратени во родниот крај за време на новогодишните празници. „Од позиција на градоначалник на

Read More

Министерот за здравство Арбен Таравари ќе биде кандидат за градоначалник на Алијансата на Албанците за Гостивар. Според извори од партијата на Зијадин Села, по неуспешните преговори со БЕСА за заеднички да настапат на престојните локални избори, тие одлучиле во Гостивар да настапат самостојно, а нивен кандидат

Read More

Загрижувачката бројка на смртност кај новороденчињата и мене ме погодува, не само како министер туку и како човек и како родител. Не, јас немам магично стапче. Но имам волја“, напиша министерот за здравство, Арбен Таравари, на својот фејсбук-профил. „Чувствувам должност, но и одговорност да ви се

Read More

Од денеска нема да се користат сини картони при одење на лекар“, соопшти министерот за здравство, Арбен Таравари, на денешната прес-конференција. „Имав средба со двајцата директори на Фондот за здравствено осигурување, со претставници на „Мој термин“ и со претставници на приватните доктори. Заеднички донесовме одлука во

Read More

Министерството за здравство денеска ги соопшти имињата на новоназначените директори на клиники и на здравствени домови. Промените на директорските места почнаа кон крајот на јуни, речиси еден месец по стапувањето на должност на новиот министер за здравство, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, еден од

Read More

Усогласени се сите страни и нема коалициски пречки за разгледување на законот за јазиците, предлогот ќе помине на владина седница во стоте дена од работата на новиот владин состав, порача денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. – Законот ќе помине во Влада и ќе се испрати

Read More

Министерот за здравство Арбен Таравари денеска од Америка им порача на ВМРО-ДПМНЕ дека доколку не се смират и не престанат да шират паника за инфекцијата во Гостивар, да се јават кај специјалисти психијатри. „Одлучив да одговорам на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за моја оставка, не поради тоа,

Read More

Министерот за здравство, Арбен Таравари, вели дека анализите за причините за смртта на двајцата гостиварци, кои починаа на Клиниката за инфективни болести, засега се прават во Тирана, Приштина и во Скопје. – Ако резултатите од овие анализи се исти, нема да бараме дополнителни. Но, ако не

Read More

„Наскоро ќе има нови директори, расмислуваме и секогаш мислиме за најдобри решенија, затоа и не брзаме. Здравството треба полека да изнаоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции“, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари. Во врска со тоа до каде е

Read More

Министерот за здравство Арбен Таравари најави дека уште од следната недела ќе има новитети во системот Мој термин- Новороденчињата ќе бидат заведени во матичната книга на родени уште истиот ден на раѓање, и ќе добијат Извод, како и календар на вакцини со препораки за мајката

Read More