Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "апсење" (Page 5)

Турските безбедносни сили задржаа автомобил во кој имало 500 килограми експлозив во југоисточниот округ Дијарбекир, јави турската телевизија НТВ. Силите за безбедност синоќа го запреле возилото на влезот од градот Диџле, а по претресот биле приведени две лица. Се претпоставува дека приведените планирале да извршат

Read More

Од косовскиот град Качаник кој важи и за балканско упориште на борци на ИСИС се шират информации дека претходната недела имало силна антитерористичка акција на руските специјалци кои упаднале и уапсиле барем еден џихадист. На мета на руските специјалци бил Љавдрим Мухаџери за кој имаше

Read More

Утрово објавивме за брутално апсење во Хрватска кога еден полицаец несоодветно апси стара жена која поминала на црвено светло. По бројните критики од јавноста, началникот на полицијата и полицаецот од Осијек биле дома кај 66-годишната Хрватка, која беше насилно приведена и и се извиниле. Министерот Остојиќ

Read More

Полицијата од Осијек денеска соопшти дека оправдано употребиле сила врз 66-годишната жена. Настанот се случил вчера во центарот на градот околу 11 часот кога жената направила прекршок поминувајќи на црвено светло од семафорот. Од полициската камера се забележуваат вознемирувачки снимки каде жената најпрво не застанува

Read More

МВР започна со спроведување на голема полициска акција во селото Арачиново каде се апсат осомничени лица за организиран криминал со трговија и шверц на дрога и оружје, како и на нелегален транспорт на мигранти. Приведени се и повеќе лица од Скопје и Куманово, а според

Read More

Денеска во Истанбул полицијата уапси 15 наводни членови на Курдската работничка партија (ПКК) - Движење на патриотската револуционерна младина. Квартовите во кои се извршил претресот од припадниците на единиците за борба против тероризмот главно бил во Ќучукчекмеџе и Баглаџар, а воедно се одземени големи количини на

Read More

Џихадистичка закана поради апсењата во Куманово. “Дојде времето да се ослободиме од репресијата на Словените, браќа Албанци” – стои во повикот на Сејфедин Ал-Албани до сите албанци во Македонија, повикувајќи ги да земат оружје и да се спремат за војна во Македонија и на

Read More

МВР приведе две лица по извршен претрес во автобус на редовна линија Струга-Луцерн, а по претходна извршена контрола на царинската управа. Цариниците кај осомничените пронашле куфер со двојно дно преклолопен со преграда за багаж каде биле најдени четири кесички со хероин. МВР по извршената анализа

Read More

Министерството за внатрешни работи по вчерашната акција, преку Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, поднесе Кривична пријава против 16 лица, заради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела “Организирање на група и потикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со

Read More