Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "апсење" (Page 3)

Криивичниот совет на Врховниот суд, составен од петмина врховни судии, одлучил дека лишувањето од слобода на осомничениот градоначалник на Пустец Едмонд Темелко на 12 февруари лани, на барање на Специјалното јавно обвинителство, било законско. Одлуката ќе биде потпишана и објавена следните денови, пренесува СДК. Одлуката за

Read More

Осуммина лица се приведени по вчерашниот напад во Лондон под сомнение за подготвување на терористички напад, соопшти лондонската полиција. Седум луѓе се уапсени во Бирминген, а еден во Лондон. Полициските операции продолжуваат во Брајтон, во источен Лондон и во Кармартаншар и во Велс. Извршени се претреси

Read More

Истанбулски обвинители издадоа налози за апсење на 55 поранешни судии, за кои се смета дека се поврзани со движињето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен и кои неодамна беа отстранети од должноста, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“. Движењето на Ѓулен, кој живее во САД, е обвинето од

Read More

Француската полиција упаси осум лица од блиското опкружување на терористот, кој вечерта на 14 јули во Ница со камион влета во толпата луѓе, усмртувајќи 86 лица, јави дописникот на МИА од Париз. - Апсењата се извршени во текот на ноќта и тие се повразни со сторителот

Read More

Турските власти вчера издале околу 150 налози за апсење на професори, осомничени дека користеле апликации за кодирање пораки на Интернет, кои им служеле на приврзаниците на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, обвинет од турските власти за организирање на обидот за воен удар на 15 јули, јави

Read More

Полицијата ноќеска извршила уште една голема акија за апсење на дилери на наркотични средства со кодно име „Брана“.  Во операцијата уапсени се десетина лица осомничени за трговија со дрога и други тешки кривични дела.

Read More

Сестрата на поп ѕвездата Мараја Кери била уапсена во Кингстон, во американската држава Њујорк, под обвинение за проституција. Полицијата соопштила дека 55-годишната Алисон Кери била уапсена во петокот во еден хотел каде за пари нудела сексуални услуги на полицаец кој се наоѓал на тајна задача.

Read More

Судот во Анкара одобри апсење на тројца поранешни дипломати обвинети за учество во подготовката на државен удар, јави агенцијата Анадолија. Меѓу уапсените е Ѓурџан Балик, поранешен советник на поранешниот премиер Ахмет Давутоглу и на поранешниот претседател Абдула Ѓул. Обвиненија се покренати и против Али Финдик и

Read More

Министерството за внатрешни работи продолжи со спроведување на акцијата „Ќелија“ која се однесува на лица осомничени за учество во странски војски и паравоени формации. Според првичните информации, изминатиов период уапсени се 5 македонски државјани во Турција и истите и се испорачани на Македонија. Осомничените, на кои неофицијално

Read More

Турското Јавно обвинителство издаде налог за апсење на 84 академици, поради сомнеж за поврзаност со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого властите во Анкара го обвинуваат дека стои зад обидот за воен преврат во земјата на 15 јули. Како што јавија турските медиуми, во операцијата за апсење

Read More