Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "апсење" (Page 2)

Грчката полиција уапсила двајца државјани на Србија осомничени за кражба на неколку луксузни автомобили на Халкидики. Уапсени се 24-годишна девојка и 33-годишно момче за кои се наведува дека биле „јадрото“ на групата која секој пат крадела автомобили во различен состав. Украдените возила биле криени во куќа која

Read More

До Министерството за внатрешни работи (МВР) до овој момент не пристигнале налози за апсење на тројцата осомничени, за кои Апелацискиот суд вчера донесе одлука за притвор, јавува „Плус инфо“. Ова го потврдија од МВР откако во јавноста се појавија разни толкување за тоа кога стапува на

Read More

Полицијата во Манчестер уапси 23-годишен маж во јужниот дел на градот поради сомневање дека е поврзан со нападот во кој беа убиени најмалку 22 лица. Претходно британската премиерка Тереза Меј изјави дека безбедносните служби го знаат идентитетот на осомничениот бомбаш самоубиец. Таа додаде дека властите се уште

Read More

Поранешниот пратеник на СДСМ, Ѓорги Спасов смета дека САД и ЕУ треба да воведаат сериозни санцкии за претседателот Ѓорге Иванов по заканите за апсење на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изнесени во интервјуто за виенскиот весник „Вијенер Цајтунг“. „Хапсиќемо Власија - така се закануваше и

Read More

Вчера во 12.00 час на ГП Аеродром „Александар Велики“-Скопје како депортирано лице допатувал Д.И. (36) од Штип. По извршена пасошка контрола било утврдено истиот евидира но стоп листата со мерка „A“ (Апси). Во 17.00 часот лицето е предадено на полициски службеници од СВР Скопје за спровод

Read More

Врховниот суд ќе ја смени одлуката дека апсењето на градоначалникот на Општина Пустец Едмонд Темелко по барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) било законско, потврди за „СДК“ претседателот на судот Вангеловски. Одлуката дека апсењето е законско ја донесе петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд што го

Read More

Едно лице е приведено во врска со грабежот во НЛБ вчера, на крај на работното време, при што беа украдени речиси три милиони евра од трезорот на банката, соопшти СВР Скопје. Случајот го пријавил директорот на трезорот на банката, вчера во 16.58 часот. Тој кажал дека

Read More

Македонскиот почесен конзул, Шпанецот Марио Деус, е уапсен во Јужна Африка во рамки на истрага за убиство на неговите тригодишни близнаци, јавува весникот „Ел Паис“, повикувајќи се на „Јуроп прес“. Деус не е дипломат од кариера туку бизнисмен кој има почесна конзулска улога. Според податоците на

Read More

Руски програмер по име Пјотр Левашов е уапсен во Барселона под сомневање дека бил вмешан во сајбер-нападите за време на претседателската кампања минатата година во САД. Како што соопшти руската амбасада во Мадрид, тој е уапсен врз основа на американска меѓународна потерница, објави Ројтерс повикувајќи се

Read More

Портпаролката на Тајната служба на САД изјави дека е уапсено едно лице под сомнение дека е поврзано со сомнителниот пакет најден на просторот на Белата куќа. Американската тајна служба го истражува сомнителниот пакет пронајден пред Белата куќа. Поради сомнителниот пакет улиците околу Белата куќа се затворени, а

Read More