Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "апсење"

Целта на средбата кај претседателот Иванов беше нормализација на политичките процеси во државата затоа што имаше реакција од страна на граѓаните поради постапките предводени од обвинителството и од судовите поврзани со настаните од 27 април, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Не би сакал да ги

Read More

Амбасадата на САД во Македонија повика на поголема транспарентност и на следење на процедурите при расветлување на настаните во Собранието од 27 април годинава. „Ги следиме вестите за апсењата. Ја повикуваме полицијата и обвинителството да продолжат со решавањето на случаите со апсолутна транспарентност и со почит

Read More

„Заев и СДСМ брутално удираат кон тие што мислат и дејствуваат македонски. Ова е последниот чин на пресметка со слободномислечкиот Македонец и со граѓаните кои се одважија да кажат став против тиранската платформа и насилството на власта и против секој што мисли македонски“, рече лидерот

Read More

По налог на јавен обвинител, рано утрово приведен е Митко Чавков, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност во МВР. Приведувањето е во рамките на истрагата за насилствата од 27 април годинава во Собранието. Во тој момент, Чавков беше директор на Бирото за јавна безбедност и

Read More

„Приведувањето на снимателот на ТВ 21 и на еден фоторепортер од Косово е срамен чин на македонската полиција“, реагираше претседателот на ЗНМ, Насер Селмани на вчерашната информација дека снимател од ТВ 21 бил приведен во полициска станица под изговор дека на судењето ги снимале судиите

Read More

Поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, е приведен утрово, потврдија за „Мета“ извори од истрагата. Митревски, според неофицијални информации, е уапсен за злоупотреба на службената положба и овластувањата, во врска со незаконска пренамена на земјиште на територијата на општината и за незаконско давање земјиште под концесија. Заедно

Read More

Двајца скопјани добија кривични пријави за трговија со дрога, поради обид во земјава да внесат речиси 16 килограми марихуана. Тие на 28 октомври, на граничниот премин Блаце, се пријавиле за влез во Македонија од Косово. При прегледот на автомобилот „шкода октавија“ со кој патувале биле најдени 22

Read More

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, синоќа се уапсени во Солун. Грчката полицијата постапила по меѓународната потерница која е распишана од македонските власти и по лоцирањето, ги привела. Од МВР сè уште не ја потврдуваат официјално оваа информација и рекоа

Read More

Триесетгодишен британски државјанин вчера попладне бил уапсен од полицијата откако бил забележан како неовластено се движи во кругот на касарната „Илинден“ во Скопје, информира Министерството за внатрешни работи. Според МВР, вчера во 16.20 часот, во полициската станица Карпош пристигнало известување од касарната „Илинден“ дека е забележано

Read More

Игор Југ, еден од учесниците во насилствата во Собранието од 27 април, оваа година, утрово е уапсен во неговиот стан во Куманово, потврдуваат за „Мета“ извори од истрагата. Од МВР засега нема официјална потврда за апсењето. Инаку, против Југ беше отворена истрага веднаш по насилствата, односно му

Read More