Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "апсења"

Министерството за надворешни работи на Русија нема никаков коментар во врска со притворањето на 36-мина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и шестмина пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Ова денеска го соопшти портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, прашана „за коментар за ситуацијата

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов во вечерашното обраќање порача дека мора да има одговорност за насилните настани од 27 април годинава, но дека при тоа мора да се почитува пресумпцијата на невиност. - За политичкото, како и за физичкото насилство за настаните од 27 април, одговорност мора да

Read More

Засега според сеуште неофицијални извори од МВР и Основното јавно обвинителство се подготвува акција за апсење на 15 лица, меѓу кои и водачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ за водење на протестите кои во четвртокот еруптираа и гневните демонстранти го нападнаа Собранието на Република Македонија. Основното

Read More

Турските безбедносни служби изведоа десетина акции во повеќе градови низ државата со цел да фатат што е можно повеќе терористи на ИСИС од заспани ќелии кои можеби се поврзани со крвавите напади врз аеродромот Ќемал Ататурк во Истанбул или пак планираат нови напади. Објавена е првата

Read More

Ненад Новковски, професор и кандидат за ректор на УКИМ, акцијата „Еразмус“ на МВР ја оцени како употреба на груба и непотребна сила и дека ја нарушиле автономијата на Универзитот со активирање на специјалните единици и апсењата извршени во самиот кампус. Според информациите кои проф.Новковски ги

Read More

МВР изведе доста драматична акција за апсење на најмалку еден професор на УКИМ од Економскиот факултет, за кого се вели дека е професорот Шуклев, а се трага по уште шестмина. Од повеќе извори пристигнуваат детали за акцијата во која се ангажирани и специјални полициски единици

Read More

МВР објави дека во изминатите три месеци спроведува голема акција со меѓународна помош за апсење на десетина лица поврзани со нелегална продажба на наркотици при што се запленети 1.8 килограми марихуана, половина килограм хероин и мала количина на кокаин. Првите апсења биле спроведени во мај

Read More

Кинеските власти започнаа со постапка за апсење на лицата од компанијата за хемиски материи од каде дојде до силна експлозија во градот Тианџин што резултираше со фатални последици и изгубени стотина животи. Меѓутоа освен одговорност од менаџментот на компанија Жујхан населението бара и од градските

Read More