Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "апликација"

На социјалните мрежи се шират добиените резултати од пародичната веб апликација наречена Македономер која го „Македонлукот“. Идејата е да се исмее актуелната политичка криза со жесток говор на омраза кој врши поделба на патриоти и предавници, па така и самите корисници добиените резултати ги споделуваат на Фејсбук

Read More

Советот на Европа ја прифати апликацијата за членство на Босна и Херцеговина по што ќе следува пополнување на прашалник за правната и политичката регулатива која треба да биде усогласена со европските директиви. Одлуката беше донесена на седницата на Советот за општи работи на Европската унија со

Read More

Earthquake Alert е апликација која нуди обемен распон на информации за нови земјотреси со податоци за магнитудата, епицентарот, како и вести за погодениот регион. Апликацијата има систем за приказ на мапа, како и можност самите корисници да објавуваат информации поврзани со земјотрес кој го почуствувале,

Read More

Ако сакате да им помогнете на скопските поплавени семејства тоа можете сега лесно да го направите преку Android апликацијата HelpMark.mе. System4Enterprise е мотивиран да го олесни процесот за пронаоѓање на загрозените семејства од поплавите што неодамна земаа 20 човечки животи, уништи цели куќи и голташе

Read More

Мега фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо лансираше апликација за смартфон CR7 Selfie со која неговите фанови ќе може да направат селфи со популарниот шампион. Апликацијата нуди повеќе пози од Роналдо кои може да ги „фотошопирате“ на вашите слики. Кристијано Роналдо иако важи за ескцентричен фудбалер кој

Read More

Pokemon Go е игра што досега ги сруши сите рекорди со огомен број на активни корисници, која за брзо време успеа да стекне мега-популарност. Сигурни сме дека сите ги „скокотка“ прашањето по колку пари заработува компанијата од „зависноста на корисниците“. Компанијата заработува по 10 милиони долари

Read More

ЈСП со помош на Телеком изработи нова веб апликација со која сите патници ќе може да го испланираат своето патување низ градот, особено ако не се запознаени која линија води кон одредена населба, како и за подобро да ги поврзат автобусите и трансферите со најбрзата

Read More

Фејсбук веќе ги предупреди своите корисници дека ќе ги брише фотографиите што на профилите се поставени преку мобилен телефон. Оние кои објавуваат фотографии од својот телефон им беше овозможена опцијата да ги стават во приватен албум под името "Synced" или "Synced from Phone". Идејата беше да

Read More

Една од најпопуларните телефонски апликации за разговори достигна рекордна бројка на повици. После една година од воведувањето на опцијата за аудио повици, бројката на повици на дневно ниво достигнала 100 милиони, или 1.100 повици во само една секунда, објавија од компанијата која е сериозен конкурент на

Read More

Facebook Messenger има нова фудбалска игра, која ја лансира поради големата еуфорија за Евро 2016. Играта е многу едноставна, треба да ја жонглирате топката, односно да не дозволувате таа да падне на земја. Кога ќе ви падне топката, бодовите се намалуваат. Претходната игра на Facebook Messenger со кошаркарска

Read More