Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "Ана Брнабиќ"

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на денешната средба во Белград се договориле владите на Македонија и на Србија на крајот на февруари или на почетокот на март да одржат заеднички седницa. На пленарната средба, делегациите на двете земји разговарале за интензивирање на

Read More

Српската премиерка, Ана Брнабиќ ќе испрати покана до премиерот Зоран Заев за одржување на заедничка седница на владите на двете земји до крајот на годината во Белград. Ова, меѓу другото, го истакнал претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на денешната средба со амбасадорката на Македонија во

Read More

Новоизбраниот претседател Александар Вучиќ вчера ја номинираше министерката Ана Брнабиќ за премиерка. Таа ќе биде првата жена и правата јавно декларирана лезбијка која ќе застане на оваа клучна позиција во оваа крајно конзервативна балканска земја, пишува „С-Фронт“. Брнабиќ, која е независна пратеничка и која минатата година

Read More

Српската православна црква (СПЦ) на сите начини се обидува да ја спречи можноста министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ да стане нов премиер на земјата, пишува српски „Блиц“. Како што пренесува „Макфакс“, освен министрите Ивица Дачиќ и Никола Селаковиќ, и Брнабиќ исто така

Read More