Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "амбасадор"

Српската амбасадорка во Македонија Душанка Дивјак Томиќ денеска, според најавите, треба да побара средба со премиерот Зоран Заев, во врска со дипломатскиот спор што настана со повлекување на персоналот од Амбасадата на Србија во Скопје, пишува „НОВА ТВ“. Како што беше најавено од највисоките српски државни

Read More

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак – Томиќ денеска беше повикана во македонското Министерство за надворешни работи во врска со присуството на советникот на амбасадата Горан Живаљевиќ во Собранието за време на насилните настани. Амбасадорката одби да даде било каков коментар, но од МНР наведуваат на средбата

Read More

Холандскиот амбасадор во Скопје, Ваутер Пломп е убеден дека на политичката криза во Македонија ѝ доаѓа крајот. Според него, изборот на новиот претседател на Собранието, кој беше поддржан од Вашингтон и Брисел е позитивен чекор кон решение на кризата. Пломп истакна дека Македонија сега треба

Read More

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп на настан во старата скопска чаршија пристигна со омиленото превозно средство велосипедот. Како претставник на земјата во која велоспедската култура во Европа е една од најразвиените амбасадорот Пломп сосема очекувано е да го користи и промовира велосипедот и во Македонија како

Read More

Русија порача да запре странското мешање во работите на Македонија. Како што рече Рускиот амбасадор во ОБСЕ, Александар Лукашевич,меѓународната заедница треба да ги остави македонските граѓани сами да одлучуваат за својата судбина. „Потребно е да се запре странското мешање во внатрешните работи на Македонија и да

Read More

Поранешната амбасадорка на Грција во Македонија, Александра Пападопулу, која падна во немилост на министерот Никос Коѕиас поради недоразбирања околу политиката кон Македонија, ќе биде нов шеф на Мисијата на ЕУ во Косово, ЕУЛЕКС. Таа ќе ја преземе функцијата на први септември, за да им помогне

Read More

Американскиот амбасадор Џес Бејли кој интезивно учествуваше како посредник меѓу политичките партии е задоволен од постигнатиот договор кој ќе биде многу важен за спроведување на демократски реформи и излез од долгата политичка криза. - Честитки за Македонија за Договорот од 20 јули – шанса за демократија,

Read More

Украинскиот амбасадор во Македонија, Јуриј Гончарук, во интервју за Телма потврдува дека меѓу личностите кои стојат зад сомнителниот капитал кој се обидува да го презеде Макшетрол има луѓе со меѓународни потерници, еден од нив е Сергеј Курченко, близок соработник на поранешниот украински претседател Јанукович, кој е на црната листа

Read More

Шестмесечното ротирачко претседателство во Советот на Европската унија од утре ќе биде рацете на Словачка, која го презема кормилото од Холандија. -„Ова ќе се случи по нашето 12-годишно членство во Унијата, и тоа во период кога таа се соочува најверојатно со најголемите предизвици и несигурности во

Read More

Твитер профилот кој се води за екс минстерката Гордана Јанкуловска му се обрати на британскиот амбасадор Чарлс Герет со прашањето „Сега Шу праиме“ по референдумот за излез од Европската унија. Одговор од амбасадорот засега нема, но и воопшто политичарите во Велика Британија се уште не

Read More