Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "амбасада"

Аналитичари од Канцеларијата за отчетност на владата на САД (Government Accountability Office – GAO) престојуваат во Македонија за да извршат теренски активности, што произлегуваат од оценувањето на помошта што САД ја даваат за развој на демократијата во Македонија, соопшти Амбасадата на САД во Македонија. „ГАО ги

Read More

Дипломатскиот проблем меѓу Македонија и Србија се појави и беше решен така брзо што немаше потреба од вклучување на Европската унија, изјави еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан на денешната прес-конферфенција во Драч. – Секако дека би сакал да се запознаам подобро

Read More

Брисел бил изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија, но е задоволен што раководствата на двете држави овозможиле да се дојде до решение преку дијалог на дипломатско ниво без ескалации, вели известувачот за Србија во Европскиот парламент и шеф надворешнополитичкиот совет на ЕП, Дејвид

Read More

Дипломатите од Амбасадата на Србија во Македонија, кои во неделата беа повлечени на консултации во Белград, претпладнево тргнале назад кон Скопје, пренесе Танјуг. Амбасадорката Душанка Дивјак Томиќ, како што најави претходно српското МНР, се враќа во Скопје на 31 август. Веднаш по пристигнуивањето се очекува таа

Read More

Персоналот на Амбасадата ќе пристигне назад во Скопје во текот на утрешниот ден, информирал шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, во телефонскиот разговор денеска со министерството за надворешни работи, Никола Димитров. На крајот на неделава, пак, ќе следи посета на Димитров во Србија. „Согласно договореното меѓу Премиерот

Read More

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за српската државна телевизија РТС вели дека Србија нема да дозволи да биде понижувана, но дека нема потреба од паника кај народот во Србија и во Македонија бидејќи никој не сака судири, ниту ќе има. Во однос на одговорот на

Read More

Лидер на Демократската партија на Србите во Македонија Иван Стоиљковиќ, за српски „Информер“ вели дека српската амбасада во Скопје има третман на „непријателска земја“. -Српската амбасада и персоналот се третираат како да се амбасада на Иран, земја која е обвинета за поддршка на тероризам. Заев го

Read More

Република Македонија развива добрососедски односи со сите држави од регионот. Мислам дека новата Влада го покажа тоа и преземаме интензивни активности да ги решаваме отворените прашања со соседите, а не да отвориме нови, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање за

Read More

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека одлуката на Србија да го повлече персоналот од амбасадата во Македонија всушност преставува порака до Скопје дека Србија „знае што се договарале и што се договориле“. Тоа, како што истакна Дачиќ, не е нешто што им се

Read More

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека персоналот во амбасадата на Србија во Македонија е повлечен на консултации во Белград, откако од страна на српските разузнавачки органи „биле добиени доволно докази за многу офанзивни разузнавачки активности против органите и институциите на Србија“. – Наша работа е

Read More