Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "Алијанса за Албанците"

Премиерот Зоран Заев рече дека оставката на замениците-министри од Алијансата за Албанците е очекуван чекор откако лидерот на оваа партија, Зијадин Села не ја прифатил понудата од Владата за потпретседателско место за реформи во Владата. Тој додаде дека нема да брза со разрешување на кадри во

Read More

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села попладнево по состанокот на Централното собрание на партијата што се одржа во Гостивар, изјави дека нема да ја напуштат владината коалиција. Тој изрази верување дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување

Read More

Али Ахмети во вчерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, Алијанса за Албанците ја нарече несериозна партија која има само двајца пратеници и со тоа даде јасни сигнали дека не очекува повеќе да биде дел од владината коалиција. Симптоматичен е и бројот на пратеници

Read More

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција и ќе ги задржи своите претходни позиции. Ова е договоренo на вчерашната на средба на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села. Од Алијанса за Албанците наведуваат дека средбата била конструктивна

Read More

По пишувањата во дел од медиумите дека екс градоначалникот на Струга е можен кандидат за прв човек во здравството, Села за Макфакс вели дека нема намера да биде министер на Заев. – Јас министер на Заев!? Па Ве молам, се сметам себеси за човек кој има

Read More

Лидерот на Алијансата за Албанците нема да се повлече од претседателското место во партијата, иако загуби на изборите за градоначалник на Струга, јавува „Алмакос“. Села е убеден дека ако СДСМ и ДУИ се тркаат заедно на евентуални предвремени парламентарни избори, сигурно ќе доживеат пораз, особено

Read More

Алијанса за Албанците не излегува од Владата, изјави лидерот на партијата, Зијадин Села, во интервју во емисијата „Топ-тема на ваша страна“ на „Телма“. Информациите дека партијата наводно ја напушта владината коалиција, тој ги нарече шпекулација и политички маркетинг на ДУИ за да се исплашат гласачите. –

Read More

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО, пишува А1он. Според информациите од ДИК, Алијансата на Албанците во приговорот бара поништување на

Read More

Преговорите за состав на новата влада продолжуваат и денеска. Зијадин Села, шефот на коалицијата Алијанса за Албанците денеска ќе одржи конференција за медиуми, првпат откако беше претепан за време на немилите настани во Собранието на 27 април. На Заев најтешко му е во преговорите со

Read More

Преговорите за нова влада засега се на пауза. Како што дознава „Позитив“ од партиски извори за денеска биле предвидени преговoри меѓу СДСМ и Алијанса за Албанците, но засега се уште нема абер дали таква средба воопшто ќе се случи. Во тек се внатрепартиски консултации во СДСМ

Read More