Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "Али Ахмети"

Али Ахмети во вчерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, Алијанса за Албанците ја нарече несериозна партија која има само двајца пратеници и со тоа даде јасни сигнали дека не очекува повеќе да биде дел од владината коалиција. Симптоматичен е и бројот на пратеници

Read More

Доцна средба на државниот врв се одржала вчера во „Вилата Водно“. Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов синоќа по полноќ соопштија дека на средбата, на која биле присутни претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на ДУИ,

Read More

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во седиштето на партијата се сретнал со амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, со кого разговарал за патот на Македонија кон ЕУ и НАТО, за постизборната состојба и системските реформи, се вели во соопштението на партијата. Ахмети истакнал дека

Read More

Постојано сме работеле на демократските процеси и затоа посакуваме тие стандарди да се имплементираат и на 29 октомври, затоа што тоа е многу значајно за нашата заедничка иднина, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Тетово, каде што вечерва се одржа митинг. По митингот, Ахмети на

Read More

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети на митингот во Гази Баба рече дека поддршката со СДСМ ќе биде обострана, каде еден од партнерите нема шанси за победа во некоја од општините. За градоначалник на Скопје, Ахмети повика да се гласа за кандидатот на

Read More

ДУИ е посветена на градење правна држава и општество во кое ќе владее законот еднаков за сите, изјави Али Ахмети, претседателот на оваа партија, на вчерашната партиска конвенција во Скопје каде беа промовирани кандидатите за градоначалници под слоганот „За општината која ја сакаме“. Ахмети ги повика

Read More

Демократската унија за интеграција (ДУИ) останува ангажирана во спроведувањето на реформите и во решавањето на проблемите, како што е прашањето за името и другите отворени прашања со соседните земји, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со европратениците Едвард Кукан и Иво Вајгл. –

Read More

Лидерот на ДУИ и коалициски партнер во Владата, Али Ахмети излезе со со ново барање за албански јазик, јавува „ТВ24“, пренесувајќи ги неговите ставови изнесени во интевју за порталот „Пост.мк“ Ахмети бара измена на Уставот со која ќе се овозможи албанскиот јазик да биде и

Read More

Основниот суд Скопје 1 за 5 септември го одложи судењето по тужбата за клевета и за навреда на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и на Муса Џафери, против поранешниот разузнавач Слободан Богоевски за негово сведочење пред Окружниот суд во Њујорк. На рочиштето бил сослушан нотарот пред

Read More

Медијаторот Метју Нимиц попладнево се сретна со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети. Рече дека имале добар состанок. Од Ахмети добил охрабрување да ја продолжи мисијата во насока на решавање на прашањето за името, за да продолжи земјава да се движи кон евроатлантскиот пат. Според Нимиц,

Read More