Wednesday, Sep 28, 2022
HomePosts Tagged "Алексис Ципрас"

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе престојува во Белград како гостин на Вучиќ за време на божикните празници, пренесуваат грчките медиуми. Ципрас со семејството вчера отпатувал во Белград каде што ќе го помине Божиќ, на покана на српскиот претседател Александар Вучиќ, јави грчката агенција АНА-МПА. Грција го слави

Read More

Владата на премиерот Алексис Ципрас покажа голем оптимизам и подготвеност да се најде заеднички прифатливо решение и сето тоа преку интензивираните дипломатски активности на шефот на дипломатијата Никос Коѕијас, пренесува МИА. Овие обиди, како што коментираат грчките медуми, меѓутоа наидуваат на пречка поради ставот на лидерот

Read More

Стабилизација во Македонија и суштински дијалог за наоѓање заемно прифатливо решение за спорот за името се услов за целосна поддршка од Грција, Србија и од Бугарија за евроатлантските перспективи на Македонија. Ова е ставот околу кој се согласиле грчкиот премиер, Алексис Ципрас, неговиот бугарскиот колега,

Read More

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ги повтори ставовите на Атина дека спорот за името меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија мора да се реши пред малиот балкански сосед да се приклучи кон Европската Унија и кон НАТО, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Говорејќи на заедничката прес-конференција

Read More

Грчкиот премиер Алексис Ципрас в четврток во Солун ќе ги пречека српскиот претседател Александар Вучиќ и бугарскиот премиер Бојко Борисов, јавува грчката новинска агенција АНА-МПА. Ципрас и Вучиќ ќе учествуваат на грчко-српскиот Совет за соработка, по што ќе дадат за и заедничка изјава. По средбата со српскиот

Read More

Премиерот Зоран Заев синоќа телефонски разговарал со потпретседателот на САД, Мајк Пенс, кој, како што соопштуваат од владиниот кабинет, ги поздравил процесите што Владата ги почнала за демократија, слобода и за правда во Македонија. „Потпретседателот Пенс ги оцени чекорите на новата влада на полето на добрососедските

Read More

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, денеска му го честитал на македонскиот колега Зоран Заев, стапувањето на премиерската функција и нагласил дека очекува заборавање на недоразбирањата и на анахронизмите од минатото и, наспроти сето тоа, новата влада да се ориентира на иднината. „Уверен сум дека Вашата Влада

Read More

Унапредување на билатералните врски и спроведувањето на мерките за градење доверба, кои се особено важни за двете страни, беа дел од темите за кои телефонски разговарале грчкиот премиер Алексис Ципрас и премиерот Зоран Заев, соопштија од кабинетот на грчкиот премиер и додадоа дека двајцата премиери

Read More

Грчкиот премиер Алексис Ципрас предложи промени на Уставот заради, како што изјави, воведување „директна демократија“ така што граѓаните ќе избираат шеф на државата и ќе ги потврдуваат законите на рефередуми. „Време е да престанеме да се плашиме од одлуките на граѓаните, иако ни тие не се

Read More

Грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на дипломатски извори кои изминатиот викенд присуствувале на вонредниот самит во Брисел објави дека премиерот Алексис Ципрас не е заинтересиран за соработка со Македонија и Турција за случајот со мигрантската криза. Весникот открива детали во кои се истакнува атмосферата од првичната расправа која за

Read More