Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Албанското Собрание"

Комисијата за финансирање и буџет ја прекина денешната седница и го закажа нејзино продолжение за утре во 11 часот. По една недела пауза комисијата денеска продолжи да работи без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која засега се уште нема одлучено дали ценосло ќе го напушти Собранието. Претседателката

Read More

Амбасадата на САД во Македонија повика на поголема транспарентност и на следење на процедурите при расветлување на настаните во Собранието од 27 април годинава. „Ги следиме вестите за апсењата. Ја повикуваме полицијата и обвинителството да продолжат со решавањето на случаите со апсолутна транспарентност и со почит

Read More

Албанското Собрание во петокот попладне за нов претседател на државата го избра Илир Мета, досегашен претседател на Собранието. Мета е избран за нов шеф на државата без присуство на пратениците на опозицијата, кои повеќе од еден месец ја бојкотираат работата на законодавниот дом. Мета за нов претседател

Read More