Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "Албанија"

Нафтената компанија “Галф”, една од најголемите нафтени компании во Албанија, е под истрага поради шема за измама за продажба на купони во вредност од 1,5 милиони евра (1,85 милиони американски долари) неколку дена пред затворањето на својата дејност, објавија локалните медиуми. Обвинителството во Тирана го истражува

Read More

Заедничката седница на владите на Македонија и Албанија во Поградец отвора ново поглавје во билатералните односи на двете земји и значи работење на решенија што водат до спокојна и безбедна иднина на нашите граѓани и нашите земји, а не на нивно одложување, порача македонскиот премиер

Read More

Владата ја разгледала информација доставена од македонската амбасада во Тирана за состојбите во Република Албанија по големите поплави и одлучи да испрати хуманитарна помош. „Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска во албанскиот град Драч ќе учествува на неформалната средба на претседателите на влади на земјите на Западен Балкан посветена на регионалната интеграција. На средбата, на која домаќин е албанскиот премиер Еди Рама, ќе бидат одржани неколку работни сесии на теми поврзани со

Read More

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, во име на Македонците што живеат во Албанија, побараа од надлежната служба за водење матична евиденција, документите да бидат издавани на македонски јазик. - До директорот на Генералната дирекција за матична евиденција, Бледар Дорацај,

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на 26-ти овој месец ќе учествува на неформалната средба на претседателите на влади на земјите на Западен Балкан посветена регионалната интеграција, што ќе се одржи во Драч, Албанија, соопшти владината прес-служба. Покрај премиерите на државите од регионот, ќе

Read More

Албанија и Македонија немаат отворени прашања, истакнаа на заедничката прес-конференција во Тирана министрите за надворешни работи на двете земји, Дитмир Бушати и Никола Димитров, и додадоа дека ќе работат на подобрување на соработката, која е клучна за евроатлантските интеграции. Бушати и Димитров најавија дека наесен во

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска во Трст имаше средба со својот албански колега, Еди Рама, кој и таму се појави во костум и со патики. На „Твитер“ профилот, премиерот Заев за средбата со Рама напиша „Споделуваме заедничка визија за евро-атланска иднина на Република Македонија и Република Албанија“. https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/885123356877565952 Албанскиот

Read More

Од 19 пратенички места, колку што ги освои Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), нејзиниот коалициски партнер Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) не доби ниту едно место во новиот состав на парламентот на Албанија, јави весникот на Македонците во Албанија „Илинден“. Единствен кандидат на МАЕИ беше

Read More

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река. На средбата се разговараше за евро-атланската иднина на регионот и за добрососедските односи. Амбасадорот Река, му врачи писмо на премиерот Заев од албанскиот премиер Еди Рама, во кое што тој му

Read More