Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "акција"

Либералната партија ја поздрави масовната акција на МВР и надлежните органи во локалите во Скопје, спроведена овој викенд. „Апелираме истите да продолжат со зголемен интензитет и да станат редовна пракса во иднина, и не само во Скопје туку и во целата држава. Бараме ваквите акции да

Read More

Неформалната заедница на еко-активисти „Скопје смог аларм“ денеска по повод 22 Април – Денот на планетата Земја организираше еко-герила акција со порака за борба за чиста животна средина. Од „Скопје смог аларм“ информираат дека денеска е поставена инсталација со ликот на планетата Земја со тажен израз

Read More

Со цел сузбивање на организирани криминални групи за улично дилерство на дрога, Министерството за внатрешни работи во петокот по претходно изготвен план за преземање на мерки и активности во рамки на оперативното истражување МРЕЖА” изврши претреси на повеќе локации и тоа, во Прилеп, Битола и

Read More

Групата млади од различна етничка припадност, во организација на Движењето ЛЕАД, денеска од 13 часот ќе ја спроведе четвртата акција за чистење на Водно од отпадоци. Овој пат, низ патеките ќе се постават и дрвени табли со слоганот на оваа акција „В џеб, ако нема

Read More

Полицијата ноќеска извршила уште една голема акија за апсење на дилери на наркотични средства со кодно име „Брана“.  Во операцијата уапсени се десетина лица осомничени за трговија со дрога и други тешки кривични дела.

Read More

И вчерашната побројна акција за спасување на 16 месечното девојче кое изчезна за време на катастрофалната поплава на 6-ти овој месец не вроди плод. Семејството Фејзулаху за вчера побара помош од доброволци и волонтери, а се трагаше и во поширок радиус покрај Смилковско езеро, но

Read More

Во акција на Европол, спроведена во 28 европски земји, уапсени се 75 лица за дистрибуција на детска порнографија на интернет, а истрагата се води во 207 случаи ширум Европа. „Операција зора“ почна откако Европол добил информација од швајцарската полиција минатата година, која откри криминална мрежа кои

Read More

Македонскиот народен театар во петок ја почнува хуманитарната акција „МНТ – театар на хуманоста и солидарноста“ со која се вклучува во активностите за помош на поплавените подрачја во скопскиот регион. Директорот на МНТ, Дејан Пројковски денеска најави дека хуманитарната акција започнува со изведбата на стендап комедијата

Read More

Во акција на припадници на руската служба за безбедност во Санкт Петербург убиени се четворица вооружени екстремисти, соопшти портпарол на истражниот одбор. Владимир Маркин. Операцијата била спроведена во станбена зграда која од утрово била под опсада на припадници на Федералната безбедносна служба. Акцијата била спроведена

Read More

Хуманитарната организација Велодарност најави акција за собирање на неопходни средства кои потоа ќе бидат доставени до погодените од силното невреме и упатија повик за донации од граѓаните. „Секој колку што може нека ги наполни ранците и бисаѓите со неопходни средства: нерасиплива храна, хигиенски средства, облека, вода

Read More