Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "аеродром"

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка, скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. – Нагласуваме дека од скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот Глигоров во светот, неговите патувања посветени на мирот и пријателството, а за

Read More

По повеќе од една деценија, најголемиот грчки оператор „Ејџијан ерлајнс“ повторно ќе ја воспостави авионската линија помеѓу Атина и Скопје во јуни 2018 година, соопштија од грчката компанија. Потпретседателот на компанијата, Ефтихиос Василакис, вчера го претстави новиот пакет на летови како дел од плановите за проширување

Read More

Зголемување на капацитетите на охридскиот аеродром и негово промовирање во аеродром за нискобуџетни компании кои ќе нудат летови за поголем број дестинации, е една од заложбите на Владата за развој на воздушниот сообраќај во земјава. Ова прашање денеска го отворил министерот за транспорт и врски, Горан

Read More

Во скопски Аеродром утрово осамнаа транспаренти како дел од герила акција. Пораките се упатени кон координаторот на ВМРО – ДПМНЕ, Илија Димовски и до Сашо Мијалков, екс директорот на УБК.

Read More

Вчера во 12.00 час на ГП Аеродром „Александар Велики“-Скопје како депортирано лице допатувал Д.И. (36) од Штип. По извршена пасошка контрола било утврдено истиот евидира но стоп листата со мерка „A“ (Апси). Во 17.00 часот лицето е предадено на полициски службеници од СВР Скопје за спровод

Read More

Советот на Општина Аеродром го усвои планот за кој советниците од опозицијата предупредуваа дека ќе предизвика еколошка катастрофа оти предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом и покрај Вардар, а на местото на сегашни градби превидува паркинзи. Советниците го изгласаа планот и покрај протестот

Read More

Кај застреланиот напаѓач кој се обиде од обезбедувањето на аеродромот „Орли“ во Париз да одземе оружје не биле пронајдени експлозивни направи, соопшти француската полиција. Од полицијата додадоа и дека истото лице пред инцидентот на аеродромот, ранило полицаец во Париз и дека на полицијата и бил познат

Read More

Властите во Туркменистан го отворија најголемиот и најспектакуларен аеродром во форма на сокол во Ашгабат вреден 2.3 милијарди долари. Ова е продолжение на симболичната архитектура во Туркменистан која истовремено е импресивна, но и понекогаш премногу очигледна, пример државната издавачка куќа е во форма на книга. Аеродромот

Read More

Вчера во Скопје се регистрирани четири пожари предизвикани од земјотресот. По потресот во 15.10 часот, лифтови од згради направиле проблем во две скопски населби. Два пожара се случиле во населбата Аеродром и два во населбата Чаир. Пожарите биле предизвикани од запалени електромотори на лифтовите поради

Read More

Четиригодишно девојче паднало денеска од 7 кат на зграда на ул. „Владимир Комаров“ во скопски Аеродром. Од МВР информираат дека девојчето паднало околу 10.45 часот и оти со тешки повреди е пренесено во Ургентниот центар.

Read More