Tuesday, Oct 3, 2023
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалРепрезентацијата на Македонија до 15 година замина за Кина

Репрезентацијата на Македонија до 15 година замина за Кина

Македонската репрезентација до 15 години ќе учествува на пријателски интернационален турнир кој ке се одржи во Кина од 22 до 29 мај.

Шангај ќе биде град домаќин на овој турнир на кој учество освен Македонија ќе земат и домаќинот Кина, Северна Кореја и Киргистан. Нашата репрезентација ќе биде предводена од селекторот Марио Станиќ кој за овој турнир ги повика следниве играчи.

Голмани: Марко Алчевски (Талент), Алекса Јорданов (Црвена Звезда, Србија);

Одбрана: Јасин Сали (Њу Старс), Гораст Стојменов (Металург), Александар Ѓурковски (Вардар), Спасе Терзиев (Академија Пандев), Рилинд Ајдини (Работнички);

Среден ред: Алтрим Јакупи (Шкендија), Али Асани (Вардар), Иван Николов (Брегалница), Лука Станковски (Работнички), Филип Андоновски (Металург), Стефан Ѓорѓиев (Њу Старс), Димитар Тодоровски (Работнички), Влада Новески (Војводина, Србија);

Напад: Филип Костовски (Македонија Ѓ.П.), Марио Костевски (Работнички), Методи Максимов (Брегалница), Марио Илиевски (Вардар), Харис Хоџиќ (Работнички).

На 24 мај го започнуваме турнирот против Кина подоцна на 26 со Северна Кореја и овој турнир го завршуваме два дена подоцна против репрезентацијата на Киргистан.