Saturday, Mar 25, 2023
HomeАНТИСТРЕСГурманПредлог за вкусен и брз ручек

Предлог за вкусен и брз ручек

Уморни се враќате од работа, треба да приготвите вкусен ручек за најмилите. Еве предлог кој сигурно ќе го обожавате, а ќе го приготвите за само 30тина минути.

ручек

Печен компир со сирење и сланина

Состојки:

  • 1,5kg компири
  • 500g сирење
  • 300g сланина

Подготовка:

Сварете го компирот во солена вода. Откако ќе се свари излупете го и во сад за печење редете компир исечкан на кругови, рендано сирење и ситно сечкана сланина. Завршете со уште еден ред компири и одозгора зачинете.

По желба, додајте 2-3 лажици хопла или павлака за компирот да биде посочен.

Печете околу 20 минути на 200 степени.