Sunday, Jan 29, 2023
HomeАНТИСТРЕСГурманПодгответе вкусни и неодоливи палачинки со дупчиња

Подгответе вкусни и неодоливи палачинки со дупчиња

Ако некогаш сте помислиле дека палачинките со дупчиња се готварска грешка, тогаш сте се излажале. Напротив, за нив постои таен руски рецепт.

Потребни состојки:
* 1 шолја јогурт
* 1 јајце
* 1 шолја брашно
* 1/3 лажичка сода бикарбона
* 1 лажичка масло
* ½ шолја кисела вода
* 1 лажичка шеќер
* 1/3 лажишка сол

palacinki so meurcinja 2

Начин на подготовка:
Јогуртот, јајцата, шеќерот, солта и брашното измешајте ги во еден сад. Во шолјата со кисела вода додадете ја бикарбоната, измешајте и брзо додадете ја во садот со останатите состојки за да направите тесто.

Измешајте добро и оставете го тестото да отстои 10 минути. Потоа печете тенки палачинки на масло во загреана тава.