Saturday, Jul 13, 2024
HomeДЕНЕШНАПолитикаНов протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичен – ќе се блокираат и три крстосници

Нов протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичен – ќе се блокираат и три крстосници

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ги повика членовите и симпатизерите од 15 до 17 часот да ги блокираат крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу Васил Чакаларов и Ангел Динев во Карпош.

Во 18 часот, ВМРО-ДПМНЕ закажа протест пред Основниот суд Скопје 1 бидејќи, според партијата, СДСМ спроведува класичен партиски реваншизам и брутален политички притисок.

„СДС го злоупотребува судството за креирање неосновани обвиненија за наводен тероризам против искрени патриоти. Сите институции се ставени под партиската чизма, а во функција на реваншизмот кој се спроведува, институциите наместо да го спроведуваат законот, ги спроведуваат партиските наредби. Законите се деградирани, а правната држава не постои“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.