Tuesday, Jun 6, 2023
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалНапаѓачот на Реал Мадрид, потпиша за Лион!

Напаѓачот на Реал Мадрид, потпиша за Лион!

Маријано Диаз, напаѓачот кој потекнува од фудбалска академија на Реал е нов фудбалер на Лион, вредноста на трансферот изнесува 8 милиони евра, и 40% од следниот трансфер, младиот фудбалер потпиша договор до 2022 година.

 

mariano-diaz-real-madrid_1trgarl2hef7d1anjsj2nk778n

Маријано Диаз потекнува од Доминиканската Република, а за оваа земја од Централна Америка, на своето деби постигна гол, иако тој можеше да настапува и за Шпанија, но сепак ја одбра Доминиканската Република сигурни овде ќе биде прв напаѓач. Тој дојде во Реал од екипата на Бадалона како многу млад играч, за кого играше во младинскиот тим и Б тимот на Реал Мадрид. Оваа сезона тој одигра 14 натпревари за најсилниот тим на Реал Мадрид, постигна 5 гола и направи 2 асистенции.