Saturday, Jul 13, 2024
HomeДЕНЕШНАПолитикаМНР нема информации за повредени македонски граѓани по земјотресите во Турција и Грција

МНР нема информации за повредени македонски граѓани по земјотресите во Турција и Грција

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара и Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина. Согласно официјалните информации од надлежните турските и грчки органи, засега нема сознанија за повредени македонски граѓани, воедно ниту еден македонски државјанин не се обратил за инфомација или помош.

-Според информациите кои ги објави Агенцијата за управување со кризи на Република Турција (АФАД) на 21.7.2017 година, по полноќ, во заливот Гокова (провинцијата Мугла), каде што се наоѓа туристичкиот град Бодрум, местото го зафатиле серија од над 45 земјотреси од кои најсилниот бил со јачина од 6.3 степени според рихтер. Епицентарот на земјотресот бил во непосредна близина на турскиот град Бодрум и грчкиот остров Кос. Според досегашните сознанија,има две жртви на грчкиот остров Кос, истовремено има и повеќе повредени, воедно земјотресот предизвикал сериозна материјална штета, соопштуваат од МНР.

Македонските ДКПа во Атина и Анкара активно ја следат состојбата и се во координација со турските и грчките институции. За сите инфомации поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментов се наоѓаат во Република Турција и Грција активни се следниве телефонски линии:

Амбасада на Република Македонија во Анкара

Фиксен телефон: + 903 12 439 92 04 ; + 903 12 439 92 08

Мобилен телефони: +905303395884; +905385466691

Канцеларија за врски на Република Македонија во Атина

Фиксен телефон: +30 210 67 49 585

Мобилен телефон: +30 694 501 39 50