Sunday, Jun 4, 2023
HomeUncategorized

Најгласниот критичар на политиките на рускиот претседател Владимир Владимирович Путин, опозицискиот лидер и блогер Алексеј Навални (44), е хоспитализиран после неговото труење во авионот на летот од Томск кон главниот град Москва. По влошувањето на неговата здравствена состојба, авионот принудно слетал во градот Омск. Неговата

Read More

По отворените прашања и изнесените невистини во текот на изминатите два дена, Народната банка ја известува јавноста дека сите мерки коишто ги има преземено кон „Еуростандард банка“ АД Скопје се за заштита на депонентите на Банката, при што, меѓу другото: ·         Со ограничувањето на кредитирањето се заштитија депозитите

Read More

Во екот на пандемијата од Ковид-19, целиот свет си го поставува прашањето кои ќе бидат последиците врз економијата, нејзината ликвидност, и најмногу од се, колку ќе се зголеми невработеноста во секоја држава. Како без исклучок, сите национални економии прогнозираат пад на БДП за оваа година,

Read More

Александар Трајановски  е роден 1986-та во Скопје. Дипломиран правник по деловно право, сопственик на приватна компанија,  претседател на градската организација на Граѓанската опција  за Македонија (ГРОМ-Скопје). Од 2017-та година е член на Советот во Град Скопје. Контроверзите кои јавноста ја хистеризираа  и предизвикаа гнев и

Read More

На предвремените парламентарни избори, кои се случија на 15.јули, за прв пат во македонската повеќепартиска историја, се случи еден преседан.Имено, беше создадена условно кажано предизборна мешана македонско-албанска партиска коалиција, која настапи под заеднички реден број на избирачкото ливче. СДСМ и БЕСА го скршија мразот и

Read More

Амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет на денешната средба на премиерот Зоран Заев му ја предал поканата од британската премиерка, Тереза Меј за самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон во јули следната година, а во рамките на Берлинскиот процес,

Read More

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако информацијата за бонусите предизвика жестоки реакции кај јавноста. Според

Read More

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Досега судењето беше одлагано два пати, бидејќи Поповски

Read More

Здружението на новинари на Македонија завчера испратило претставка до Одделот за внатрешна контрола при МВР за приведувањето на новинарите Махмути и Ука, кои минатата недела беа задржани неколку часа во полициската станица „Кисела вода“, поради наводно снимање на судскиот совет за време на изрекување на

Read More

Заканата од зголемената радикализација и од странските борци е загриженост што ја делат сите земји од Западен Балкан, затоа за спречувањето на овие појави потребен е пристап на целото општество, се дел од заклучоците на отворањето на регионалната вежба против тероризмот во Скопје, информира РСЕ. Ниту

Read More