Monday, Jun 24, 2024

„Музеи, одржливост и благосостојба“ е мотото под кое утре ќе се одбележи Меѓународниот  ден на музеите, 18 Мај, датум кој музејските институции низ светот со разновидни активности го одбележуваат од 1977 година. На овој ден, музеите во земјава традиционално ќе ги отворат своите врати и ќе овозможат

Read More

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) би можела да ѝ го одземе правото на Украина да биде домаќин на „Песна на Евровизија 2017“ доколку до крајот на следната недела не се реши ситуацијата со претставничката на Русија. Ова го изјавила претседателката на ЕБУ, Ингрид Делтенре, според која

Read More

Музејот од Куманово денес ќе додели околу 50 лиценци за водичи кои поминале обука за архе-астрономскиот локалитет Кокино, а од управата најавуваат дека ќе се воведе и наплаќање билети за посета на туристичкото место од 1 август за поголема самоодржливост и заштита. „Се уште не сме

Read More

Комплетната постава на групата „Аба“ се појави заедно во Шведска и ги изненади обожавателите со непланиран заеднички настап. Четирите музички ѕвезди се собраа во неделата на приватната прослава за 50-годишното партнерство на текстописците Бјорн Улваес и Бени Андерсон. За време на оваа гала вечер женскиот

Read More

Денеска во Музејот на град Скопје започна проектот „АртЛинк 2016“, кој треба да овозможи вмрежување на претставниците на креативните уметности во Македонија. Директорот на Музејот на Град Скопје Љубен Тевдовски изјави: „Ова е голем чекор за нас како институција, за Скопје како главен град на нашата држава и

Read More

За сите љубители на уметноста  во нејзината сестрана и креативна смисла вечерва во Куќата на Уранија во Охрид вечерва ќе биде отворена изложбата „Од кујната на Масин“ На изложбата ќе бидат претставени 30-тина керамички чинии кои сликарот Мирослав Масин ги изработувал сам, во кичевското село Вранешница,

Read More

,,Во прво лице” е насловот на изложбата која вечерва ќе биде отворена во Битолската Магаза при Завод и Музеј Битола. „Во прво лице“ претставува избор на дела од истоимената изложба одржана во периодот април-мај годинава во Национална галерија на Македонија, објект Мала станица, и на истражувачкиот проект „Автопортретот

Read More

Започнува најстарата ликовна манифестација во Македонија.  Овогодинешното 52 издание на Меѓународната ликовна колонија во Струмица ќе започне со ретроспективната изложба ,,Ликовна резонанца” на академскиот сликар Марјан Пецев-Захов и со претставување на годинашните учесници, 14 уметници од Русија, Турција, Бугарија, Полска, Црна Гора и од Македонија ќе

Read More

Мрежата од тајни воени тунели во Довер, на југоистокот од Англија, која во времето на Втората светска војна е ископана по наредба на британската влада за одбрана од морнарицата на нацистичка Германија, отворена е за посетители на кои им се дава увид во „првата борбена

Read More

Продолжува програмата на манифестацијата ,,Крушевско културно лето”. Сите љубители на уметноста вечерва  ќе имаат можност да ја посетат изложбата на фотографии ,,Монент на впечатоци” на новинарката Каролина Мицевска од Прилеп. Изложбата ќе биде поставена во Домот на културата ,,Наум Наумовски -Борче”  во Крушево Мицевска на изложбата

Read More