Sunday, Sep 26, 2021
HomeРЕФЛЕКТОРМедиуми (Page 8)

Во пресрет на политичкиот договор за либерализација на медиумите, предвиден со договорт од Пржино за чија реализација сеуште преговараат работните групи за медиуми на политичките партии во Клубот на Пратениците во Скопје, МРТ денеска издаде „етички кодекс“ за известување и работа. Етичкиот кодекс кој, како што

Read More

Питер Ванхауте денеска во Клубот на пратеници се сретна со новинарите со цел да ги слушне нивните мислења за подобрување на состојбата со медиумите во државата. Иако кажа дека ЕУ веќе има истакнато осум приоритети за продобрување на состојбата во медиумите, тој ги замоли новинарите

Read More

Уште една албанска телевизија во македонскиот етер. ТВ Шења ќе почне да зрачи од понеделник, а ќе може да се гледа на територија на цела Македонија, но и во Албанија и Косово. Главен уредник на оваа телевизија, која ќе емитува програма и на македонски и на албански

Read More

Уредбата за згаснување на „Танјуг“ нема да ја спречи Владата во Србија да го преземе спасувањето на новинската агенција во свои раце, пишува српски „Блиц“. По информациите дека Танјуг официјално претстанал со работа и острите критики кон министерот за култура Иван Тасовац од страна на премиерот

Read More

„Шали ебдо“, сатиричниот весник познат по крвавиот напад кој се случи на почетокот од годината, кога маскирани напаѓачи убија 12 лица вработени во редакцијата. Нападот беше поради објавените карикатури кои го исмејуваат Алах. Сега весникот го навлече бесот на русите со објавување карикатури за катастрофата на

Read More

Југословенската новинска агенција Танјуг и официјално престана да постои на 31 октомври кога е избришана од регистарот на Агенцијата за стопански регистри. Вработените ќе добијат испратнина и октомвриските плати, пишуваат белградските медиуми. „Официјално не сме информирани, но неофицијално добивме известување дека агенцијата Танјуг официјално престана да

Read More

Легендарниот лејт-најт водител и комичар Џон Стјуарт не издржа долго по повлекувањето од Daily Show и потпиша вреден договор со кабелската мрежа HBO за создавање на нови серии со формат од кратки видеа. Конкретно за видот на содржините се уште не се откриваат детали, но

Read More

Вечерва во 21 часот започнува да се емитува програмата на „Радио Слободно Скопје“. Програмата ќе се емитува 24 часа, во следните шест дена од Мобилната галерија во Паркот на франкофонијата која e трансформирана во објект – радиоприемник, со студио во внатрешноста. Овој радио проект, чиј автор

Read More

Новинарката на Хрватската национална телевизија, известувајќи за бегалската криза и состојбата на српската граница, направи бизарен гаф кога новинарите на Ал Џезеира по грешка ги нарече со името на терорирстичката организација Ал Каеда. - На границата кај Берасково расте напнатоста помеѓу полицијата и новинарите. На екипата

Read More

Омилените ТВ научници и инжинери по 15 години на емитување на Discovery ќе и стават крај на култната емисија Mythbusters. Џејми Хајнеман и Адам Севиџ пренесоа дека во сите сезони на шоуто се обидувале да применат што е можно поатркативни и невообичаени експерименти и рушења

Read More